Social

Boschetar din Mehedinți care dormea într-un parc din zona centrală, transportat la adăpostul pentru oamenii străzii de la Pădurea Verde

Polițiștii locali au efectuat, în cursul zilei de ieri și azi dimineață, ca urmare a unor sesizări, verificări în Parcul Civic, unde era semnalată prezența unui adăpost improvizat.

Astfel, la fața locului a fost depistat un bărbat de 59 de ani, originar din județul Mehedinți, care dormea acolo și strângea pe lângă el tot felul de resturi. Acesta a fost preluat și transportat la adăpostul pentru oamenii străzii de la Pădurea Verde, iar locația a fost igienizată la solicitarea polițiștilor locali.

Parcul Civic este în faza de reamenajare, amplasamentul fiind predat în administrare constructorului până la finalizarea lucrărilor. Polițiștii locali continuă în această perioadă acțiunile pentru depistarea și preluarea din stradă a cerșetorilor și oamenilor străzii, această problemă fiind permanent monitorizată, luându-se măsurile legale care se impun în astfel de situații.

De la începutul acestui an, au fost depistate de polițiștii locali 86 de astfel de persoane pe străzile orașului. Timișorenii pot semnala cazurile în care observă cerșetori sau oameni ai străzii la numerele de telefon 0256.968 sau 0256.246.112 pentru ca un echipaj să se deplaseze la fața locului pentru a lua măsurile legale.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

18 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

18 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

19 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

19 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

20 de ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

20 de ore ago