Sănătate

O timișoreancă, infectată cu noua tulpină de coronavirus din Marea Britanie

Specialiștii diviziei de cercetare a grupului MedLife au anunțat noi rezultate în cadrul studiului de secvențiere a genomului virsului SARS-CoV2.

Astfel, din cele 90 de probe provenite în intervalul 25–29 ianuarie din mai multe orașe ale țării, s-a constatat că 24 dintre acestea conțin noua tulpină de coronavirus din Marea Britanie, realtează hotnwes.ro.

Potrivit raportului, probele ce conțin noua tulpină provin din București – 19 probe, din Cluj – 2 probe, din Tecuci – 1 probă, Reșița, – 1 probă și Timișoara – 1 probă.

Potrivit unor surse credibile, în Timișoara, noua tulpină a apărut la o femeie în vârstă de 42 de ani, pozitivă de la sfârșitul lunii ianuarie, care nu a călătorit în afara țării.

 

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

3 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

4 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

4 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

6 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

6 ore ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

6 ore ago