Simona Halep
România rămâne pe tabloul de simplu de la Melbourne. Simona Halep a reușit să se impună în fața polonezei Iga Swiatek după o luptă dură. Adversara româncei o învingea clar în toamnă la Paris, 6-1, 6-2, dar Simo a reușit să își ia revanșa pentru acea partidă.
Primul set a fost echilibrat, s-a mers cu serviciul până la 4-3 pentru Swiatek, deși Halep a avut primele mingi de break, poloneza a reușit să câștige pe serviciul româncei la chiar prima oportunitate, apoi a luat manșa cu 6-3.
Românca a început perfect setul doi, 3-0, și a profitat de multe greșeli neforțate ale adversarei și a reintrat imediat în joc, trimițând meciul în decisiv, 6-1.
Halep și-a continuat parcursul bun, 2-0, poloneza a recuperat, 2-2, Simo a mai făcut un break și apoi și-a ținut eroic serviciul până la sfârșit, 6-4. Așadar, victorie mare pentru favorita 2 în jocul cu capul de serie numărul 15 iar în sferturi Simo o va întâlni pe Serena Williams.
„Cred că am făcut-o mult să greșească și sunt mulțumită de cum am servit”, a declarat scurt după joc Simona Halep.
Agenţia As Tour Timişoara vă propune, în perioada 25 iunie - 2 iulie, o vacanţă…
România crește. Statul improvizează. Iar diferența dintre ele începe să coste — nu teoretic, ci…
Primăria Moşniţa Nouă reamintește cetățenilor că în perioada următoare campania de colectare a deșeurilor vegetale…
Retim va distribui, în luna aprilie, câte o rolă de saci galbeni pentru gospodăriile din…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 21.03.2026, unde se vor executa reparaţii…
În fiecare an, pe 21 martie, este marcată Ziua Mondială a Sindromului Down, dedicată creșterii…