După cinci zile în care rata de infectare a scăzut constant în Timişoara, în ultimle 24 de ore, acesta a urcat din nou. Rata de infectare în Timişoara este astăzi 7,02, în creştere sensibilă faţă de ziua precedentă, când a fost 6,92. Şi la nivelul judeţului rata de infectare a crescut, ajungând la 5,22, după ce ieri era 5,18. Cea mai mare rată de infectare se înregistrază la Moşniţa Nouă, comună aflat în carnatină: 13,33.
Astăzi, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, rata de infectare la o mie de locuitori, în judetul Timis, este 5,22. Localitățile cu rata de infectare pe ultimele 14 zile peste 3/1000 locuitori sunt, în ordine descrescătoare:
Localitățile cu rata de infectare pe ultimele 14 zile peste 1,5/1000 locuitori sunt:
Conform DSP, calculul incidenței de infectare cu virusul SARS-CoV-2, la nivelul județului Timiș, în ultimele 14 zile, are la bază o metodologie și ține cont de numărul total de rezultate pozitive pentru persoanele confirmate pentru prima dată și care sunt raportate până la data transmiterii informării.
A fost oarecum un meci cu final așteptat, CSM Oradea fiind favorită pe terenului Timișoarei…
La solicitarea SC PORR Construct, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…
Municipalitatea timișoreană a pregătit un proiect de hotărâre prin care dorește să acorde întreținerea spațiilor…
Întreaga zonă a Bastionului Theresia, atât partea primăriei, cât și cea a județului, vor intra…
RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță cea de-a doua campanile trimestrială…
Consilierii județeni au aprobat, după ani de zile de așteptare, primul demers concret pentru a…