Administratie

Consiliul Local Timișoara a decis. Poate demara procedura de selecție a unui nou CA la Colterm

Situația tensionată de la Colterm, declanșată după ce toți membrii fostului Consiliu de Administrație și-au dat demisia, pare să se îndrepte spre un sfârșit rezonabil. Consiliul Local Timișoara a aprobat o hotărâre privind declanșarea procedurii de selecție a membrilor Consiliului de Administrație. Un pas mic pentru administrație, (probabil) un pas mare pentru populația orașului care se mai încălzește ”de la stat”.

Pe data de 25 martie, la Colterm se aproba ”umplerea” temporară a unui gol lăsat liber în conducerea societății. Un consiliu de administrație provizoriu era numit, după ce precedentul demisiona în bloc, ca parte a unui joc de putere între partidele aflate într-un fel de alianță locală similară cu un joc de-a șoarecele și pisica.

Un amalgam ciudat de persoane provenind din mediul academic prelua temporar funcțiile de membri în CA: Cristian Mîțu (administrator, consultant în domeniul energiilor din surse regenerabile), Alexandru Jude (director general Hidrotim SA), Ciprian Șorândău (decan la Facultatea de Electrotehnică și Electroenergetică), Irina Dumitrescu (economist, auditor), Andrei Pelin (conferențiar la FEAA, Universitatea de Vest), Ioan Dobosi (director executiv, Demark Construct) și Marian Mocanu (decan la Facultatea de Transporturi). De fapt, și persoana reprezentând o societate comercială este, la rândul ei, profesor în cadrul Universității Politehnica. Propunerea lansată de USR în Adunare Generală a Acționarilor Colterm a trecut fără votul consilierilor PNL, partid care dăduse aproape integral precedentul CA.

Acum, la ultimul plen, a fost aprobată decizia pur administrativă de declanșare a procedurii de selecție a membrilor Consiliului de Administrație de la Colterm. Iar decizia a fost luată în unanimitate. Urmează să fie constituită o comisie care să analizeze și, eventual, să aprobe, propunerile pentru noul CA. Totul ar urma să dureze aproximativ două luni, în condiții ideale.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Valul comasărilor de comune, îmbrățișat de opt primari liberali. Unii, circumspecți din cauza ”vecinilor” social-democrați

Un număr de opt primari liberali din Timiș sunt dispuși să accepte fuziunea cu comunele…

4 ore ago

Reforma lui Bolojan taie 150 de posturi din schema de personal a Primăriei Timișoara

Deși a început deja să elimine din posturile din structura de personal, Primăria Timișoara nu…

4 ore ago

Județul Timiș a fost promovat la unul din cele mai mari târguri de turism din lume, cu sute de mii de vizitatori, ITB Berlin/FOTO

Participare de gală! Județul Timiș a fost promovat zilele acestea (3-5 martie 2026) la un…

4 ore ago

De ce a fost schimbat managerul de la Babeș. Fritz: ”După o anumită perioadă e sănătos să existe o schimbare”

Schimbarea managerului în funcție de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș Timișoara, a dus…

6 ore ago

Primarul Timișoarei nu dorește interzicerea sălilor de jocuri de noroc, ci gruparea loc pe două – trei străzi, din zonele industriale ale orașului

Intenția Primăriei Timișoara nu este de a expulza total acest tip de îndeletnicire din oraș,…

7 ore ago

Dominic Fritz răspunde negativ preluării, pentru reabilitare, a patru obiective de către Consiliul Județean: ”Demersul este politic, mai degrabă decât administrativ”

Demersul lansat de Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, pentru a prelua patru obiective din…

7 ore ago