Administratie

Memorialul Revoluției își continuă activitatea, în ciuda lipsei finanțării de la Ministerul Culturii

Memorialul Revoluției nu a avut un început de an excelent, iar finanțarea oferită de Ministerul Culturii pentru organizația timișoreană nu a sosit nici în acest moment, a avertizat Gino Rado, președintele asociației constituită pentru a ține vie flacăra Revoluției de la Timișoara, în cadrul adunării generale. În ciuda problemelor, Memorialul Revoluției funcționează și o face conform programului zilnic

Supraviețuirea instituției și găsirea de soluții pentru a se asigura continuarea activității sun principalele obiective în această perioadă. Cea mai importantă expoziție a organizației a primit finanțar de la Fundația Konrad Adenauer.
”Din păcate, anul 2021 nu a pornit foarte bine, aflându-ne și astăzi, 26 aprilie, în stare de alertă și, ce este și mai grav pentru noi, Ministerul Culturii încă nu a semnat contractul de derulare a finanțării. Din acest motiv, pentru prima parte a anului prioritatea numărul unu a fost supraviețuirea instituției noastre și găsirea de soluții pentru a nu ne întrerupe activitatea. Chiar și în asemenea condiții am reușit să asigurăm permanența și orarul zilnic, astfel că oricine a dorit să obțină informații ori să ne viziteze a putut să o facă. Mai mult decât atât, am reușit să încheiem un parteneriat cu Fundația Konrad Adenauer, prin care aceasta ne finanțează un proiect de refacere a expoziției principale, „Revoluția din Timișoara – 15-22 Decembrie 1989”. Este vorba de o expoziție desfășurată în 7 săli, unde informațiile vor fi expuse printr-o îmbinare a tuturor mijloacelor de prezentare, imagini (foto/video), texte, sunet, lumini și artefacte, într-un mod modern, profesionist”, ne-a informat Memorialul Revoluției, sub semnătura președintelui Gino Rado.
Organizația timișoreană are și un plan editorial destul de consistent, mai precis editarea celor 2 numere ale revistei în limba română și a numărului 2 al celei în limba engleză, precum și a altor două volume, autori fiind Vasile Bogdan și Lucian-Vasile Szabo.
”Un alt proiect pe care sper să reușim să îl ducem la capăt este acela de a obține fondurile necesare reparării fațadei sediului nostru, adică tencuiri, zugrăveli și schimbarea geamurilor de la parter, lucrări care să fie și finalizate în acest an, până la intrarea în iarnă. Mai avem în vedere ca în fiecare an să prezentăm o expoziție nouă despre regimurile totalitare din fostele țări comuniste. Dacă anul trecut am avut o expoziție despre Lituania, anul acesta este rândul fostei Republici Democrate Germane, iar anul viitor al Ungariei sau al Republicii Moldova”, a mai spus Gino Rado.
Un ultim proiect este un album fotografic cu imagini din timpul Revoluției. Pentru finanțarea realizării acestui album se va depune proiectul la Consiliul Județean Timiș, în cadrul agendei culturale, sau la Primăria Timișoara, cu speranța ca una din cele două instituții să aprobe finanțarea acestui proiect.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

5 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

8 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

10 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

11 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

11 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

12 ore ago