Administratie

Se discută variantele de traseu pentru Centura Vest. Proiectul are alocate 2,3 milioane de lei pentru studiul de fezabilitate

Primăria Timișoara a găzduit joi o serie de discuții premergătoare stabilirii traseului ultimului segment de centură de ocolire a orașului, Centura Vest. Aceasta va închide inelul, iar, deocamdată, au fost alocate 2,3 milioane de lei pentru acest proiect, sumă ce va fi folosită la realizarea studiului de fezabilitate.

Conform primarului Dominic Fritz, ”Cătălin Drulă, a decis că această porțiune de centură va avea două benzi pe sens”, deși o asemenea decizie nu se ia decât după o analiză clară, în urma studiului de fezabilitate.

”Împreună cu viceprimarul Ruben Lațcău m-am întâlnit ieri la Primăria Timișoara cu reprezentanții CNAIR și ai companiei care realizează studiul de fezabilitate pentru a discuta despre traseul Centurii de Vest a municipiului. Vă reamintesc că acest proiect, care va închide inelul de centură al Timișoarei, a fost ignorat timp de aproape 15 ani”, a anunțat Fritz, pe Facebook, așa cum obișnuia și predecesorul său.

Cu ocazia întâlnirii, cei prezenți, în număr destul de mare într-o încăpere ce pare mică, au discutat un număr de patru variante pentru traseu. Pentru a nu se face greșeli, la discuții au fost invitați și reprezentanți din Primăria Săcălaz, pe teritoriul căreia va trece acest tronson de centură.

”Un pas important a fost realizat azi, când am putut discuta cele patru variante de traseu aflate în lucru. Din acestea vor rămâne la final două, iar în urma analizei multicriteriale se va alege traseul final. Fiindcă Centura de Vest este importantă și pentru locuitorii din zona periurbană, i-am invitat la discuțiile de la Primăria Timișoara și pe reprezentanții Primăriei Săcălaz, astfel încât să nu repetăm greșelile din trecut legate de conectivitatea celor care locuiesc în zona metropolitană. Timișoara se folosește astfel cu cap de alocările bugetare record venite anul acesta de la Ministerul Transporturilor, condus de colegul meu Cătălin Drulă”, a mai scris Fritz pe rețeaua de socializare.

Suma de 2,3 milioane de lei a fost alocată pentru studiul de fezabilitate al Variantei ocolitoare de vest a Timișoarei, care va intra în proiectare și execuție anul viitor.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Dumbrăvița este în grupa de play-out cu Reșița! Componența celor două grupe

Etapa cu numărul 21, ultima din sezonul regular, a ajuns la final și acum știm…

14 ore ago

Cu mult noroc! Fetele de la Poli au învins Miercurea Ciuc

Cu absențe importante în lot, „fetele în ghete” au plecat cu a doua șansă în…

15 ore ago

Dumbrăvița încheie sezonul regular cu o victorie! Se anunță o primăvară frumoasă la Pădurea Verde

Patru partide, trei victorii și o remiză, cu doar un gol primit. Asta a reușit…

16 ore ago

Consumatorii din noi zone din Timișoara vor fi dotați cu contoare inteligente de apă

Societatea Aquatim a anunțat continuarea programului de modernizare a sistemului de alimentare cu apă din…

19 ore ago

Istanbul – Ankara – Cappadocia. Un circuit de vis în Turcia cu As Tour Timişoara

Agenţia As Tour Timişoara vă propune, în perioada 28 aprile-5 mai, un sejur de vis…

21 de ore ago

Primul spital PPP din România: Timișoara rupe blestemul sau îl confirmă?

Spitalul Municipal din Timișoara funcționează astăzi într-o infrastructură fragmentată, dispersată în clădiri vechi și tot…

23 de ore ago