Administratie

Se rezolvă problema terenurilor pentru tineri din Timișoara. Viceprimarul Tabără e optimist: Termenul e finalul lunii mai sau iunie

Problema terenurilor pentru tineri ar putea avea o finalitate la Timișoara chiar luna viitoare, a anunțat viceprimarul Cosmin Tabără, pus de colegii săi să rezolve o problemă cu care toți s-au spălat pe mâini, încă din 2016. Procedura e încurcată rău, unii beneficiari au dat în judecată primăria și au câștigat, unii au fost deja împroprietăriți, iar alții au renunțat pur și simplu la speranţa de a primi un teren ca să își ridice o casă.

Cosmin Tabără spune că rezolvarea e aproape, se mai așteaptă o serie de documente juridice și problemele s-ar putea închide definitiv. Comisia pentru Legea 15, cea referitoare la terenuri tineri, ar putea ajunge la o rezolvare a situației care durează de ani de zile.

”Știu că e o problemă mai veche. Din 2016, nu și-a mai asumat-o nimeni, vreau să o preiau, vom lua o decizie finală. Am revăzut listele, acum facem o reactualizare a listelor. A trecut foarte mult timp, dar vom pune în aplicare legea. Acolo există și câteva sentințe judecătorești obținute de câțiva dintre solicitanți, care au aplicat și nu mai îndeplinesc condițiile, acum așteptăm soluțiile efective. Eu sper că undeva spre sfârșitul lunii mai, iunie să rezolvăm problema”, a declarat Cosmin Tabără.

În total, sunt cinci asemenea procese, mai sunt și tineri care nu mai îndeplinesc condițiile de eligibilitate, după atâția ani.

”Sentința nu este izvor de drept (n.r. procesele intentate de beneficiarii ”supărați”), va trebui să vedem cum facem, nu putem să ne asumăm lucruri care nu sunt prevăzute în lege. Avem o sentință pentru persoană care a primit deja teren. Au obținut în instanță dreptul de a beneficia de drepturile acestei legi. Nefiind toți cu sentință e foarte greu să pun în aplicare pentru fiecare”, a continuat Tabără.

O parte dintre tineri au renunțat deja la ideea de a primi un asemenea teren, alții au sentințele amintite, acum, din cei 241 de beneficiari inițiali, au rămas 128.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

7 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

8 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

8 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

8 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

9 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

9 ore ago