Primăria Timişoara

Moștenirea de primar lăsată de Nicolae Robu e în pericol! Noul arhitect șef al orașului nu exclude eliminarea trotuarelor ”șah”

Cel mai ambițios proiect al fostului primar e în evident pericol să fie șters din ”moștenirea” lăsată orașului pe care cu pasiune l-a condus timp de două mandate. Noul arhitect șef al orașului nu are viziuni ”șahiste” și nu exclude ca, la un moment dat, să elimine pavajul instalat de Nicolae Robu în zona istorică a orașului. Cam aceiași soartă ar fi urmată și de trecerile de pieton ”pian” din zona zero a Timișoarei.

De luni, Gabriel Almăjan este oficial noul arhitect șef al Timișoarei. Iar avantajul său cel mai mare este că nu va avea deasupra un primar care se pricepe la toate. Iar tot de luni, ”fostul” Nicolae Robu se poate gândi la un nou subiect de gherilă online, asemeni celei practicate în ultima perioadă pe Facebook. Aceasta pentru că unul dintre ”cele mai de suflet” proiecte ale sale, cel al trotuarelor șah din zona centrală a Timișoarei, nu mai este atât de sigur că va rămâne în istorie.

Almăjan a anunțat, marți, că nu este deloc fan al acestora.

În niciun caz n-am să laud soluția estetica și materialele folosite, și chiar îmi doresc ca la un moment dat să fie schimbate. Trebuia să fie o temă de proiectare și o soluție dată de niște specialiști. Cel puțin din punct de vedere urbanistic, arhitectural, cred că ele nu sunt o soluție foarte bună și dacă exista resurse sau soluții pentru schimbarea lor o vom aplica. Nu se corelează cu fațadele, sistemul coloristic crează un deranj optic major, în plus, sunt detalii constructive prost realizate. Sa facem din trotuare o tablă de șah alb negru în Timișoara… ”, a declarat Gabriel Almăjan.

Și unul dintre proiectele adiacente trotuarului ciudat care a nemulțumit mare parte din timișoreni, dar mai ales specialiștii, cel al trecerilor de pietoni desenate sub forma unei claviaturi de pian, nu sunt prea…arhitectural-urbanistice.

E de minim bun simț să înțelegi că nu e viabil acest desen la trecerile de pietoni. Siguranța e mai importantă decât modelul trecerii de pietoni. Dacă am propune lucruri optime, poate ar avea și mai mare succes”, a mai spus Almăjan.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

5 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

5 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

5 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

7 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

10 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

10 ore ago