Sănătate

Pfizer şi BioNTech cer autorizarea în UE a vaccinului anti-covid pentru copiii de 12-15 ani

Compania germană în domeniul biotehnologiei BioNTech şi partenerul său american Pfizer au anunţat depunerea unei cereri de autorizare în Uniunea Europeană a vaccinului lor anti-COVID19 pentru grupa de vârstă 12-15 ani, deschizând astfel calea unei omologări în iunie.

În baza unui studiu clinic care arată o „eficienţă de 100%” a vaccinului la această categorie de vârstă, Pfizer şi BioNTech au anunţat, vineri,  că au cerut o „extindere” a autorizaţiei, valabilă până acum numai pentru persoanele în vârstă de peste 16 ani. Acest proces durează în mod obişnuit între patru şi şase săptămâni.

În Statele Unite, cele două companii au depus deja la începutul lunii aprilie o cerere similară de extindere a autorizaţiei de urgenţă acordată de FDA.

Cererile se bazează pe datele unui studiu clinic de fază 3, publicat la sfârşitul lunii martie, care arată o „eficienţă de 100%” a vaccinului pentru prevenirea COVID-19 la această grupă de vârstă. De asemenea, vaccinul a fost „în general bine tolerat”, conform studiului.

Efectele secundare sunt „în general în concordanţă cu cele observate” la persoanele cu vârste cuprinse între 16 şi 25 de ani, au precizat Pfizer şi BioNTech la sfârşitul lunii martie.

În prezent, nu există niciun vaccin anti-COVID19 pentru copii, mai puţin expuşi la cazuri severe de boală, şi a căror vaccinare nu a fost o prioritate până în prezent. Însă aceştia reprezintă o mare parte a populaţiei şi, prin urmare, vor trebui de asemenea să fie imunizaţi pentru a stopa transmiterea bolii, susţin experţii.

 

Sursa: TVR

 

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

2 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

4 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

6 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

7 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

7 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

8 ore ago