Suporterii au învins și viitorul stadion al Timișoarei nu va avea pistă de atletism, tribunele fiind aproape de terenul de joc. Confirmarea va veni vineri, atunci când Consiliul Județean Timiș va vota indicatorii tehnico-economici ai investiției. Vedeți cum arată primele randări ”pe bune” ale stadionului.
Alin Nica, liderul Consiliului Județean Timiș, a dat dreptate publicului și a anunțat că noul stadion nu va fi unul cu pistă de atletism. Chiar el prezenta intenția de a amplasa și o asemenea facilitate, vorbind chiar de un ipotetic campionat european de atletism la Timișoara. Ideea nu a fost gustată de suporteri și, iată, decizia luată a fost de a nu avea și această pistă.
„Mergem înainte cu proiectul noului stadion al Timișoarei. Fără pistă de atletism. Vinerea aceasta supunem aprobării indicatorii tehnico – economici ai stadionului pe care îl vom construi pe locația actualei arene. Vorbim de un stadion de 30.000 de locuri, dintre variantele propuse de studiul de prefezabilitate am ales-o pe cea cu cel mai bun raport facilități – cost. Investiția este estimată în această fază la aproape 122 milioane euro cu TVA, în sarcina Consiliului Județean intrând o cofinanțare de 11 milioane euro, atât cheltuieli eligible, cât și neeligibile. Restul sumei va fi asigurat prin bugetul național”, a anunțat Nica.
Ca timp de realizare, studiul de prefezabilitate estimează că acesta ar putea fi construit în 4 ani, incluzând studiul de fezabilitate și proiectarea obiectivului.
Investiția va fi realizată de către Compania Națională de Investiții, arena urmând a fi predată în patrimoniul județului.
Un șofer neatent a avut zile... În jurul orei 13:30, ISU Timiș a fost solicitat…
Antrenor carismatic cu ochi pentru tineri. Este cel care l-a promovat și pe Cristi Chivu…
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că alegerile locale parțiale…
Universitatea de Vest Timișoara oferă publicului un nou eveniment din seria „Conectați la viitor”, intitulat…
Luni dimineața, în jurul orei 09:45, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că…
Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii…