Politica

Raoul Trifan despre Marcel Ciolacu: Este normal să nu înțeleagă nimic din modul în care Dominic Fritz conduce Primăria Timișoarei

Senatorul USR PLUS de Timiş Raoul Trifan îi răspunde preşedintelui PSD, Marcel Ciolacu, cel care, aflat la Timişoara, a afirmat că oraşul trăieşte un “experiment politic” cu primarul Dominic Fritz. Trifan afirmă că i se pare normal ca liderul PSD să nu înţeleagă nimic din ce se întâmplă în Timişoara.

Aflat la în judeţul Timiş, preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a afirmat că Timişoara este supusă unui experimemt politic de către administraţia Fritz. Senatorul USR PLUS Raoul Trifan i-a răspuns imediat liderului PSD.

“Înțeleg că domnul Ciolacu a greșit orașele și s-a oprit fără să vrea în Timișoara. Iar dacă tot s-a găsit pe meleaguri străine lui, s-a gândit să atace puțin primarii USR PLUS caracterizând administrația Fritz ca pe un experiment politic”, a scris Trifan pe pagina sa de Facebook.

El afirmă că, dacă e vorba de experimente politice, acestea au fost făcute, timp de 30 de ani, de PSD, începând cu Ion Iliescu şi terminând cu Liviu Dragnea şi Viorica Dăncilă

“Domnule Ciolacu, confundați lucrurile! Experiment politic au fost guvernările PSD din ultimii 30 de ani! Cele prin care ne-ați dus la coada tuturor clasamentelor în Europa. Este suficient să ne gândim la Iliescu, Năstase, Dragnea, sau Dăncilă ca să ne dăm seama de amploarea și calitatea experimentului politic la care ați supus România. Totuși, trebuie să fim oarecum înțelegători. Transparența, competența, sau depolitizarea – principiile care stau la baza administrației USR PLUS – sunt niște concepte complet străine unui președinte PSD. Este normal să nu înțelegi nimic din modul în care Dominic Fritz conduce Primăria Timișoarei”, a continuat senatorul USR PLUS.

Nu în ultimul rând, Trifan îi transmite lui Ciolacu să se uite mai bine la primarii PSD, care iau şpăgi prin parcări, decât la cei ai USR PLUS.

“Domnule Ciolacu, drag coleg, rămâi la lucrurile pe care le înțelegi. Timișoara este pe mâini bune și va înflori în următorii 4 ani. Fă-ți mai bine griji pentru primarii PSD care, foarte recent, în timp ce colegii tăi anunțau triumfalist reformarea partidului, erau prinși în flagrant luând mită prin parcări. Cred că acele probleme sunt mai pe înțelesul tău”, a conchis Trifan.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Ultimele bilete pentru semifinalele Cupei le-a luat Poli! Victorie așteptată cu Potaissa Turda

Ultimul sfert de finală al Cupei României la handbal masculin s-a disputat joi seara, în…

O oră ago

DRDP Timișoara a desființat două drumuri de acces spre DN 59, realizate ilegal/FOTO

Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara a desființat două accese realizate spre DN 59, între…

3 ore ago

Pasionații de rețete originale și tradiții păstrate din bătrâni, sunt invitați duminică la Sărbătoarea Fărșangului

Județul Timiș rămâne surprinzător și merită cunoscut în amănunt, iar multiculturalitatea este un subiect etern…

6 ore ago

Careu de victorii pentru Poli în Antalya! Bănățenii au trecut din nou de o echipă prim-divizionară

Deși avea pe listă trei partide de verificare în stagiul de la Belek (Antalya), Politehnica…

7 ore ago

Ministrul Economiei vrea să conducă industria automotive timișoreană spre domeniul militar și dual use

Industria de software și din domeniul automotive, extrem de dezvoltate la Timișoara, ar putea beneficia…

8 ore ago

Muzeul Național al Banatului caută cea mai frumoasă fotografie dedicată iubirii, la concursul Îndrăgostiți de amintiri

Muzeul Național al Banatului a lansat un concurs dedicat iubirii păstrate în albume de familie,…

11 ore ago