Social

RETIM și ADID Timiș anunţă modificarea tarifelor de colectare-transport a deşeurilor municipale în Zona 1 a judeţului Timiş

RETIM Ecologic Service S.A. împreună cu ADID Timiș informează toți utilizatorii serviciului de salubrizare (persoane fizice, asociații de proprietari/locatari, persoane juridice și instituții publice) din Zona 1 a județului Timiș, că urmează să se modifice tarifele de colectare-transport a deșeurilor municipale.

Modificarea tarifelor este determinată in principal de creșterea cuantumului salariului minim pe economie, de creșterea valorii tichetelor de masă, de creșterea costului de colectare a sticlei (datorată creșterii in anumite zone a numărului de clopote si/sau a frecvenţelor de colectare), de actualizarea cu indicele prețurilor de consum, precum și de creșterea tarifelor de preluare la Stația de Sortare a Municipiului Timişoara (operată de către Colterm S.A.).

Propunerea de modificare a tarifelor unice pe categorii de utilizatori şi a tarifelor diferențiate (rezidual si reciclabil) pentru colectarea şi transportul deşeurilor municipale şi a deşeurilor similare a fost avizata favorabil de către Consiliul Director al ADID Timiș, noile tarife urmând a fi adoptate de către autoritățile deliberative a unităților administrativ-teritoriale din Zona 1 de colectare-transport a deşeurilor municipale din județul Timiș, precum și de AGA ADID, în vederea aplicării acestora.

Localităţile care aparţin Zonei 1 a judeţului Timiş sunt următoarele : Becicherecu Mic, Biled, Bucovăţ, Cărpiniş, Cenei, Checea, Dudeştii Noi, Dumbrăviţa, Fibiş, Foeni, Ghiroda, Giarmata, Giroc, Giulvăz, Iecea Mare, Maşloc, Moşniţa Nouă, Orţisoara, Otelec, Parţa, Peciu Nou, Pişchia, Remetea Mare, Satchinez, Săcălaz, Sânandrei, Sânmihaiu Român, Şag, Şandra, Timişoara, Uivar, Variaş.

Tarifele aplicabile pentru întreaga Zonă 1 Timiş vor fi:

 

Share
Published by
Vlad Stoian
Tags: retimzona 1

Recent Posts

Proiect aprobat. Consiliul Județean Timiș se poate asocia cu CNI și participa cu o cofinanțare pentru a începe construcția stadionului Timișoarei

Consiliul Județean Timiș a aprobat, miercuri, asocierea cu cei de la Compania Națională de Investiții…

24 de minute ago

Demarează lucrările de reabilitare a Podului Muncii. Din 30 martie se restricționează circulația rutieră în zonă

Circulația rutieră în zona Podului Muncii va fi restricționată începând cu finalul acestei luni. Pentru…

2 ore ago

Românii şi Inteligența Artificială. Sondaj INSCOP

Conform BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…

2 ore ago

Timișoara se poziționează pe harta internațională a chirurgiei umărului: premiere medicale și expertiză globală

Zilele trecute, Timișoara a devenit un punct de referință în chirurgia ortopedică la nivel internațional,…

2 ore ago

Amenzi de peste 180 de mii de lei date de poliţiştii locali pe linie de comerţ

În urma unor acțiuni ale polițiștilor locali pe linie de comerț, au fost aplicate 241…

3 ore ago

Directorul Teatrului Național Timișoara a câștigat concursul pentru conducerea Teatrului Național București

Ministerul Culturii a anunțat marți rezultatele concursului organizat pentru postul de manager al Teatrului Național…

3 ore ago