Politica

Alin Nica a câştigat preşedinţia PNL Timiş. Organizaţia intră oficial în tabăra Cîţu

Alin Nica a câştigat alegerile pentru funcţia de preşedinte al PNL Timiş, obţinând mai multe voturi decât contracandidatul său, Sorin Munteanu, primarul oraşului Buziaş. Nica era preşedinte interimar al PNL Timiş de la finalul lunii septembrie 2020, atunci când Nicolae Robu a demisionat din funcţie. Nica a obţinut 579 de voturi, faţă de 221 câte a primit contracandidatul său.

Cum era aşteptat, având în spate poziţia administrativă de preşedinte al Consiliului Judeţean, Alin Nica a câştigat funcţia de preşedinte şi la PNL Timiş. De altfel, el conducea organizaţia ca interimar de la finalul lunii septembrie 2020. Au fost 810 votanţi, dintre care 579 au pus ştampila pe Nica şi 221 pe Munteanu. Zece buletine au fost nule.

Odată cu victora lui Nica, PNL Timiş intră oficial în tabăra lui Florin Cîţu. Chiar dacă nu a venit la aceste alegeeri, Cîţu a trimis un mesaj video de susţinere pentru Nica. La rândul lui, noul preşedinte al PNL Timiş a anunţat că este un susţinător al premierului României în competiţia pentru preşedinţia PNL.

„Îl felicit pe contracandidatul meu Sorin Munteanu, care evident, poate să facă parte şi va face parte din echipa mare a PNL Timiş, Vreau să le mulţumesc tuturor colegilor care m-au votat, primari, consilieri judeţeni, preşedinţi de organizaţii. Şi acest nou drum pe care îl începem astăzi va fi unul în care PNL Timiş va fi auzit la nivel naţional prin chestiuni pozitive, prin proiecte, cu idei noi, dar şi cu ambiţia de-a arăta că Timişul trebuie să ocupe locul pe care-l merită şi respectul cuvenit. Cu Sorin Munteanu voi colabora şi administrativ, este un primar de succes al partidului nostru. Îl aştept în echipa lărgită pe care o voi propune la prima şedinţă a Biroului Judeţean. Vreau să echilibrăm lucrurile, nu vreau să fie aceeaşi fracturare care a apărut la alegerile din urmă cu patru ani. De aceea voi propune să lărgim biroul cu primari şi colegi care vor să se implice şi vor să facă treabă”, a declarat Nica după numărarea voturilor.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

23 de minute ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

4 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

5 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

5 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

7 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

7 ore ago