Economic

Cetățenii din Regiunea Vest pot influența modul de alocare a peste 1,1 miliarde de euro. ADR Vest le cere opinia

Uniunea Europeană pregătește peste 1,1 miliarde de euro special pentru Regiunea Vest. Banii vor fi alocați prin Programul Operațional Regional, diferența este că decizia va fi acum la nivel local, la ADR Vest. Iar instituția vrea să știe opinia cetățenilor legată de destinația banilor.

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest), în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Regional Vest – POR Vest 2021-2027, se află în plin proces de elaborare a noului program de finanțare, a cărui alocare financiară depășește 1,1 miliarde euro.

ADR Vest vrea să vină mai aproape de cetățeni, să le cunoască nevoile, în vederea creșterii calității vieții, prin investiții din fonduri europene. În acest context, locuitorii regiunii Vest sunt invitați să transmită observațiile și propunerile lor privind POR Vest 2021-2027, completând un chestionar, disponibil aici:

https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=DQSIkWdsW0yxEjajBLZtrQAAAAAAAAAAAANAAR7tMB5UQ01PNVhSSFhJNDVWNEdLMTNQUU5HQ0FTVy4u&web=1&wdLOR=c0FC1EE17-DAEC-0747-84E6-94E24244406D până la data de 25 august 2021.

Chestionarul se adresează cetățenilor, autorităților și instituțiilor publice, instituțiilor de învățământ, entităților de cercetare, ONG-urilor, IMM-urilor.

Respondenții sunt invitați să prioritizeze nevoile pe care le consideră relevante în regiune și să aprecieze dacă activitățile prevăzute în cadrul POR Vest 2021-2027 răspund acestora. Răspunsurile și propunerile sunt foarte importante și vor fi luate în considerare, corelat cu obiectivele regulamentelor europene.

Durata medie de completare a chestionarului este de 5-10 minute.

Programul Operațional Regional Vest 2021-2027 acoperă domenii diverse precum: inovarea, specializarea inteligentă, creșterea competitivității IMM-urilor, digitalizarea, eficiența energetică, infrastructura verde, regenerarea urbană, mobilitatea, investițiile verzi, infrastructura educațională, turismul și patrimonial cultural.

La mijlocul lunii trecute, versiunea de lucru a programului a fost apreciată de Comisia Europeană, reprezentanții instituției cu sediul central la Bruxelles evidențiind calitatea și maturitatea programului, la întâlnirile de lucru cu reprezentanții ADR Vest. Actuala versiune de lucru a POR Vest 2021-2027, împreună cu documentele suport transmise spre analiză Comisiei Europene, precum și documentele strategice regionale avute în vedere în elaborarea programului (Planul pentru Dezvoltare Regională 2021-2027 al Regiunii Vest și Strategia pentru Specializare Inteligentă (RIS3 Vest) 2021-2027), pot fi consultate pe site-ul ADR Vest: https://adrvest.ro/por-2021-2027/.

Pentru informaţii suplimentare, nu ezitați să ne contactaţi: telefon/ fax – 0256- 491.923, e-mail – office@adrvest.ro.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

3 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

5 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

5 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

5 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

6 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

7 ore ago