Consilierul local Pro România, Roxana Iliescu, acuză USR PLUS că e lipsit de corectitudine și principii, după ce ar fi ”uitat” să îi ofere poziția de președinte de ședință în cadrul ședințelor Consiliului Local. Ea spune că ar fi existat o înțelegere verbală, ca funcția să fie alocată în funcție de ordinea reprezentării în consiliu.
Iliescu spune că o asemenea problemă nu a existat în cazul acordării funcției colegilor de la PSD.
”Despre corectitudine și principii la USR+, sau cum se schimbă regulile jocului, în timpul jocului. Încă din 27 iulie 2021, trebuia să se supună la vot nominalizarea mea pentru preluarea președinției ședințelor Consiliului Local Timișoara pe următoarele 3 luni. S-au răzgândit! Vor să fie președinte tot un userist… Au încercat să-mi fluture pe sub nas Regulamentul CLT și dispozițiile Codului Administrativ, dar au fost în eroare totală. În Regulament și-n lege se menționează doar durata mandatului de președinte de ședință, care poate fi de maxim 3 luni. Înțelegerea verbală a fost ca președinția sa fie preluată în ordinea reprezentării în CLT. Nici poveste de altceva. Interesant este că nu au avut revelația asta cu algoritmii înainte de preluarea președinției de către PSD! De fapt, nu-i interesant, e previzibil! Chiar nu-i înțeleg de ce se supără când le-o trântești că sunt pe blat cu PSD!”, a spus Roxana Iliescu pe Facebook imediat după ședința de plen extraordinar de marți.
Acum ea spune că va merge în continuare în aceiași direcție, chiar dacă e sau nu președinte de ședință.
”Eu nu am nicio problemă, ce am de zis, voi continua să zic și în calitate de simplu consilier local! Ei însă au! De la înălțimea puterii, mai mult sau mai puțin iluzorie, ar fi trebuit să știe că o înțelegere verbală, face câteodată cât zece contracte semnate…”, a mai scris consiliera locală.
Începând de marţi, 24 februarie, fostul fotbalist al lui Poli Timişoara Ovidiu Cuc este noul…
Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…
Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…
Consiliul Județean Timiș a aprobat ”rotirea” unor importante fonduri aflate la dispoziția instituției prin intermediul…
Propunerea lansată de Alfred Simonis, de a prelua de la Primăria Timișoara patru obiective din…
Asociația Poli, împreună cu mai multe organizații de protecție a animalelor, organizează un Super-Târg de…