Social

Tânăr de 20 de ani, reţinut de poliţişti în cazul bolidului Porsche furat şi apoi abandonat

Poliţiştii timişoreni au reţinut un tânăr în vârstă de 20 de ani, bănuit că ar fi furat un autoturism Porsche, în valoare de 94.000 de euro. Tânărul nu are nici măcar permis de conducere.

În noaptea de 31 iulie spre 1 august, a fost furat un bolid Porsche, în valoare de 94.000 de euro, din zona Blaşcovici. În seara zilei de 1 august, maşina de lux a fost găsită abandonată într-o parcare din zona Soarelui. Din ea lipseau doar 4.000 de lei, potrivit afirmaţiilor proprietarului maşinii. Astăzi, poliţiştii timişoreni au reţinut un tânar de 20 de ani, suspectat că ar fi fost autorul furtului.

“Având în vedere autoturismul, în valoare de 94.000 de euro, sustras în noaptea de 31.07/01.08 de pe strada Ion Negulici din municipiul Timișoara, și care a fost găsit după 15 ore pe strada Intrarea Arenei din municipiul Timișoara, vă comunicăm faptul că polițiștii Serviciului de Investigaţii Criminale Timiș au identificat un bărbat bănuit de comiterea faptei.  Este vorba despre un tânăr în vârstă de 20 de ani care este cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat în concurs  cu furt în scop de folosință  și conducerea unui autoturism fără a deține permis de conducere. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Timiș, urmând ca în cursul zilei de mâine să fie prezentat magistraților cu propunere de luarea unei măsuri preventive”, a transmis IPJ Timiş.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

7 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

7 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

7 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

7 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

8 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

8 ore ago