Administratie

Fritz și Drăgănescu se contrează pe tema carantinării Timișoarei: Nimeni nu a carantinat Timișoara!

La Timișoara se pregătește apariția unei noi dispute administrative, de această dată pe tema carantinării de noapte a Timișoarei în weekend. Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a acuzat faptul că CJSU a băgat orașul în această carantină, subprefectul de Timiș, Ovdiu Drăgănescu, îi transmite că ”nimeni nu a carantinat Timișoara.

Dominic Fritz și Ovidiu Drăgănescu pot deveni cei mai noi actori ai unei dispute administrative. Primul e supărat că la Timișoara rata mare de infectare cu coronavirus, cel de-al doilea acuză lansarea de speculații care denotă apetitul pentru senzațional.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, din care NU mai fac parte, a decis că, potrivit regulilor naționale, Timișoara trebuie să intre într-o carantină de noapte, în week-enduri”, anunța, supărat, miercuri seara, Dominic Fritz.

Joi dimineața, Ovidiu Drăgănescu, subprefectul de Timiș cu atribuții de prefect, i-a răspuns. Nu cunoaște legea, spune acesta despre colegul său de guvernare locală (formală deja).

Nimeni nu a carantinat Timișoara! Sunt doar simple speculații care denotă necunoașterea legii și apetitul pentru senzațional. Regret că inclusiv primarul TM a afirmat acest lucru într-o postare pe FB. În calitatea sa de Președinte al CLSU – Comitetul local pentru situații de urgență Timișoara are obligația să cunoască legislația în domeniu și să coopereze cu structura de la nivel județean. Sau măcar să se informeze de la cei cu care trebuie să colaboreze. Conform legii „Comitetele Locale pentru Situatii de Urgenta sunt organisme interinstitutionale cu atributii in SPRIJINUL managementului situatiilor de urgenta produse sau posibil a se produce pe teritoriul unei anumite unitati administrativ-teritoriale. C.L.S.U. se constituie la nivelul u.a.t. sub conducerea primarului.” Care a fost sprijinul acordat cu aceaste declarații este greu de înțeles. Iar pentru o minimă informare asupra ceea ce înseamnă carantinarea putea citi măcar site-ul primăriei pe care o conduce, unde se explică minimal, dar clar, ce este aceasta (vezi foto). Probabil, în acest caz, nu ar mai fi creat stupoare în rândul celor care-l urmăresc”, a anunțat Drăgănescu.

Subprefectul îi prezintă colegului său și cadrul legal aferent introducerii restricțiilor.

Carantinarea se hotărăște în condițiile art. 7 și 12 din Legea 136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății publice în situații de risc epidemiologic și biologic.  Un singur extras lămuritor: ” Carantina zonală se instituie prin ordin al șefului Departamentului pentru Situații de Urgență sau al persoanei desemnate de acesta, în baza hotărârii comitetului județean pentru situații de urgență, la propunerea direcției de sănătate publică teritoriale și cu avizul Institutului Național de Sănătate Publică.” Ceea ce evident nu s-a întâmplat azi”, a mai spus subprefectul.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

8 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

11 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

13 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

16 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

16 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

17 ore ago