Timp de trei zile, de vineri până duminică (3-5 septembrie), Timișoara a fost o capitală a fotbalului juvenil românesc. 86 de echipe formate din puşti născuţi între 2007 şi 2015 s-au întrecut pe opt baze sportive diferite ale oraşului în competiţia dedicată lor cu ocazia sărbătoririi Centenarului Politehnicii. De câştigat a avut toată lumea implicată!
Sărbătoare a fost încă de vineri, mai ales că spre seară, oaspeţii au atins la pas obiectivele importante ale Capitalei Banatului prin frumoasa paradă a echipelor participante. A fost şi ocazia perfectă pentru ca localnicii să ştie mai bine şi cine le sunt oaspeţi în weekend. Vineri și sâmbătă s-au dus lupte frumoase pentru intrarea în fazele eliminatorii iar duminică s-au cules laurii.
Atmosfera a fost animată de părinţi şi galerii, puştii violeţi bucurându-se şi de aportul suporterilor din Peluza Sud Timişoara. Susţinere care i-a ajutat cu siguranţă pe alb-violeţii născuţi în 2009, câştigători ai grupei lor după o luptă cu Atletico Arad, scor 1-0. La final cei de pe podium au primit trofee iar toată lumea şi-a câştigat medalia şi diploma aferentă realizării din weekend.
Câştigători am fost cu toţii, dar pentru conformitate iată şi clasările „Final Four” de la fiecare grupă de vârstă:
2007: 1. Atletico Arad, 2. CS Universitatea Craiova, 3. „U” Cluj, 4. FCSB
2008: 1. FCSB, 2. FC National Sofia, 3. „U” Cluj, 4. Academia „Gică Popescu”
2009: 1. Politehnica Timişoara, 2. Atletico Arad, 3. Viitorul Arad, 4. UTA
2010: 1. LPS Banatul, 2. Kids Tâmpa Braşov, 3. Atletico Timişoara, 4. CFR Cluj
2011: 1. Atletico Arad, 2. CSM Reşiţa, 3. Politehnica Timişoara, 4. CSM Lugoj
2012: 1. UTA, 2. Atletico Arad, 3. Optimum Alba Iulia, 4. CFR Timişoara
2013: 1. Pădureni I, 2. Ripensia, 3. Pădureni II, 4. Politehnica Timişoara
2014: 1. UTA, 2. Ripensia, 3. Politehnica Tim. (alb), 4. Ghiroda
2015: 1. UTA, 2. CFR Timişoara, 3. Atletico Arad, 4. Ripensia II
A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…
Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…
Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…
Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…
Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…
Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…