Patru rugbiști a avut clubul SCM Timișoara la reprezentativa U20 de rugby a României, participantă la Campionatul European: Alin Conache, Kemal Altinok (căpitanul naționalei), David Trăușan și Corrado Ștețco. Unul dintre ei, Alin Conache, a fost ales în echipa ideală a întrecerii continentale.
România s-a clasat pe locul al cincilea, după ce în sferturi a pierdut meciul cu Rusia, unul încheiat după prelungiri, dar apoi a învins Cehia și Belgia. Conache a avut o medie de peste 15 puncte în aceste partide, fiind cel mai prolific marcator de la Euro U20, cu 47 de puncte.
Rugby Europe a publicat pe site-ul său XV-le ideal al competiției, iar pe postul de mijlocaș la grămadă, a fost preferat jucătorul SCM Timișoara, Alin Conache.
„A fost cel care a legat planul de joc al României, fiind ales în această postură și datorită felului inteligent în care a gestionat jocul din jurul aglomerărilor, dar și perspicacitatea de care a dat dovadă în a depăși apărarea adversă”, scrie Rugby Europe.
Ca urmare a evoluțiilor bune de la Euro, Alin Conache și Kemal Altinok au fost convocați la naționala de seniori, care sâmbătă va juca un meci-test cu Tonga (București, stadionul Arcul de Triumf).
În lotul stejarilor se mai află doi rugbiști timișoreni, Gabriel Rupanu și Laurențiu Nica.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…