Sport

Duel al supraviețuirii sub Tâmpa

Politehnica Timișoara se deplasează în acest weekend în fief-ul nou-promovatei FC Braşov pentru un duel de clasament extrem de important.

Suntem înaintea unui meci important, dificil, dar în primul rând important, pentru că jucăm cu echipa aflată imediat sub noi în clasament şi avem neapărat nevoie de un rezultat pozitiv. Ne-am pregătit în sensul acesta, chiar dacă avem absenţe şi absenţe importante în lot, sunt convins că jucătorii care vor intra vor reuşi să suplinească absenţele lui Lazăr şi Ursu (…) Nu ştiu dacă putem să-l numim un joc capital, pentru că mai sunt etape de desfăşurat din campionatul regular şi urmează şi play-out-ul, însă este un joc foarte foarte important. De aceea am subliniat la început pe acest aspect de important şi nu neapărat dificil, pentru că dificile sunt toate jocurile…”, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii.

Politehnica are absenţe notabile şi pentru acest duel, pe lângă Tavi Ursu şi Rareş Lazăr (suspendaţi), echipa bănățeană nu poate miza nici pe portarul Harrison Devenish-Meares, în recuperare după accidentare, şi nici pe Sebastian Serediuc, a cărui problemă medicală a recidivat. Cât despre absenţa nemotivată a lui Daniel Benzar, „principalul” Politehnicii a precizat că „s-a decis suspendarea jucătorului pentru următoarele două luni. Decizia a fost trimisă către Comisia de Disciplină a FRF, pentru a fi ratificată…”.

Nicolae Croitoru a explicat şi situaţia jucătorilor care au fost testaţi de club în această perioadă. „Pe Balsa Rogosic o să încercăm să-l aducem din iarnă. La Stefan Vukoje se va discuta, să vedem dacă putem să-l legitimăm pentru acest final de an”, a precizat Nicu Croitoru.

Despre importantul joc de la Braşov a vorbit şi Alin Ignea, unul din cei mai buni alb-violeți: „Ne aflăm în faţa unui meci foarte important, poate şi capital, pentru noi următoarele meciuri sunt toate capitale din poziţia în care suntem. Sperăm să câştigăm, să ne revenim, pentru că altfel ne va fi foarte greu, mai ales din iarnă. Mai avem trei meciuri foarte grele, dacă nu facem puncte din aceste meciuri va fi o iarnă extrem de grea, din toate punctele de vedere. Presiune nu există, au alţi oameni, noi trebuie să câştigăm şi să o scoatem la capăt până la urmă. De aceea suntem aici şi sperăm să realizăm lucrul acesta cât mai repede”.

Partida Fotbal Club Braşov – Politehnica Timişoara, din etapa a XIV-a a Ligii 2, se dispută sâmbătă, de la ora 12.30 (Digisport 1, Telekom Sport 1, Look Sport +), pe stadionul „Tineretului”. Gazdele au 9 puncte şi ocupă locul 16, alb-violeţii sunt o poziţie mai sus, cu 11 puncte, obţinute tot din 13 partide disputate.

Share
Published by
Alexandru Ghica

Recent Posts

Pregătiri pentru campania de colectare a deșeurilor vegetale la Jebel

Primăria comunei Jebel anunță că începând din data de 15 aprilie, va începe acțiunea de…

32 de minute ago

Enciclopedia care elogiază valorile Banatului, lansată la Bookfest Timișoara

Mai mult decât o carte... Vorbim de un adevărat almanah istoric care va dăinui peste…

O oră ago

La Timișoara a avut loc o nouă ediție a Business Week @ FEAA

Universitatea de Vest Timișoara a găzduit, în perioada 16–20 martie, ediția din acest an a…

O oră ago

Trecerea peste calea ferată de la Cărpiniș, semaforizată

Din aceste zile, în zona trecerii la nivel cu calea ferată de la Cărpiniș, pe…

O oră ago

Trei noi zone din Timișoara vor beneficia de contoare de apă digitale. Vor fi instalate săptămâna viitoare

Societatea Aquatim instalează, în perioada 23 – 28 martie 2026, prin intermediul unei firme specializate,…

2 ore ago

Vreme bună în primul weekend calendaristic de vară

După echinocțiul din 20 martie, primăvara își intră cu adevărat în drepturi. Acest weekend va…

2 ore ago