Primăria Timişoara

”Frăția” nevoii de a avea administrator special. Viceprimarul Cosmin Tabără spune de ce l-a votat PNL pe Amza

Răspunsul legat de votul unanim, fără discuții, al consilierilor liberali în favoarea numirii candidatului de partid furnizat de Fritz, Cristian Amza, ca administrator special la Colterm a fost dat de viceprimarul Cosmin Tabără: urgența de a avea un administrator special, chiar dacă în afara plenului spune despre cel ales că habar nu are de termoficare.

Amza nu are nicio experiență în termoficare, dar PNL l-a votat ca să fie bine și să existe un administrator special, spune viceprimarul. Până vineri persoana trebuia desemnată, altfel primăria rămânea fără acel om pe postul amintit.

Am votat astăzi propunerea colegilor din USR pentru desemnarea administratorului special la SC Colterm. Am făcut-o pentru că este un termen contratimp, până vineri acesta trebuie să fie numit, dar ne păstram reticența asupra alegerii făcute de către colegii noștri. Este vorba despre Cristian Amza, președintele USR Giroc și fost candidat la Primăria Giroc, acum consilier local. Câteva aspecte vreau să menționez. În primul rând, Amza este un membru de partid, fără experiență în domeniul termoficării, care nu a avut legături cu această societate. Am dat votul pentru a asigura conducerea societății, dar sunt convins că trebuia găsită o altă soluție de către USR, știu și ei asta. Lucrurile făcute în grabă nu produc rezultate, apoi răsplătirea membrilor de partid foarte loiali cu astfel de poziții în cea mai dificilă perioadă a societății nu cred că era oportună. Pe de altă parte, un vot împotrivă, pe lângă faptul că prejudicia societatea de o conducere legală în timp util, ar fi fost interpretată în sensul că noi, consilierii PNL, ne opunem soluționării gravelor probleme ale Coltermului.”, a anunțat Tabără pe Facebook.

Ce e și mai interesant e că același Tabără recunoaște că ”părțile” au discutat înainte de ședință, ca să nu mai fie … spectacol, adică publicul să nu vadă aleșii cum se ceartă.

În altă ordine de idei, așezarea la masă și discuțiile anterioare plenurilor asigură o ședință mult mai ușoară și fără ”spectacol”. Suntem deschiși să venim cu soluții constructive atâta timp cât ne vor fi solicitate”, a mai spus Tabără.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…

8 ore ago

Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

14 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

15 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

15 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

16 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

17 ore ago