Primăria Timişoara

Fără corcoduși pe Grigore Alexandrescu. Semnele cu interzicerea parcării nu au fost instalate pentru că … lipseau din stoc

Prezentarea bilanțului investițional excelent al primului an de guvernare locală pentru actuala echipă de la Primăria Timișoara, i-a oferit autorului prezentării, viceprimarul Ruben Lațcău, să intre în dialog cu cetățenii. Punct principal în aceste discuțiile ”electronice”, a fost strada Grigore Alexandrescu. Edilul recunoaște că sunt probleme și anunță că firmele primăriei vor face ce mai e de făcut, pentru că firma constructoare nu a fost cea mai serioasă.

Iluminat, spații verzi, două benzi de circulație fără mașini parcate pe una, toate se vor întâmpla, ne asigură Lațcău. Viceprimarul anunță, răspunzând comentariilor de pe Facebook lansate de cetățeni, că toate vor fi făcute de firmele primăriei, s-a preferat această soluție și nu cea a plății și execuției acestora de către firma care a făcut toată lucrarea, pentru că s-a lucrat greu. Important, pe strada respectivă nu vor fi plantați corcoduși, așa cum se avizase la Agenția de Mediu, o propunere considerată inacceptabilă de Lațcău.

Lucrările care au lipsit din proiect vor fi executate de primărie in acest început de an prin contracte deja existente (iluminat sau spații verzi). Am ales această varianta și nu suplimentarea contractului, tocmai pentru că lucrările cu acest constructor au mers greu și a intrat pe penalități. Deci stâlpi vor fi montați de STPT, marcajele le vom face cu SDM și copacii plantați de primărie. Proiectul inițial, avizat de mediu și APM avea puieți de corcoduși. Am considerat inacceptabil plantarea de corcoduși pe spațiul public. (…) Anul acesta am plantat copaci de talie mare, cu grosimea trunchiului între 20 și 30 de cm. Același tip de arbori vor fi plantați și pe Alexandrescu. ”, spune Lațcău.

O altă problemă apărută după deschiderea circulației pe strada care leagă Torontalului de Aradului se referă la parcarea de autoturisme pe una dintre benzile de circulație. Teoretic, acest lucru nu e permis, dar niciun semn de circulație nu ”precizează” aceasta. De ce nu există acele semne? Pentru că SDM nu le avea pe stoc, spune viceprimarul Lațcău!

Vom monta semnele pe contractul cu SDM, și acestea lipseau. După montare Poliția Locală va face vizite zilnic. Ca să fie și mai clar de ce nu am făcut acest lucru cu executantul lucrării, toate dispozițiile pentru suplimentarea lucrărilor s-ar fi tradus prin claim-uri, cereri de timp suplimentar pentru execuție, de costuri suplimentare și ar fi folosit ca muniție în justiție pentru constructor”, a mai subliniat Lațcău.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

11 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

12 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

12 ore ago

Generația de aur a juniorilor CFR Timișoara se pregătește în Antalya pentru un an cu multe provocări

În ciuda dificultăților și a problemelor cotidiene, la Gara Mare se face un proiect fantastic,…

14 ore ago

A devenit funcțională stația de autobuz nou înființată la Parcul Botanic

Așa cum Primăria Timișoara anunțase în urmă cu mai multe luni, la Parcul Botanic a…

15 ore ago

La Oloșag a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. Au fost luate deja primele măsuri

În județul Timiș a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. De această…

15 ore ago