Salvamontiştii din Caraş-Severin intervin, sâmbătă seară, în zona unei peșteri, într-o zonă dificilă, de unde se aud strigăte.
Salvamontiștii din Băile Herculane intervin în pereții din zona Avenul lui Adam, de unde se aud strigăte.
„Zona este deosebit de grea, accidentată, stânca e acoperită cu porțiuni de gheață și zăpadă înghețată”, transmite Salvamont.
Nu se cunoaște numărul persoanelor și starea lor medicală.
„E foarte frig, întuneric și se anunță o intervenție extrem de dificilă”, adaugă salvamontiștii.
Tot sâmbătă seara, salvamontiștii din Vâlcea au anunțat că sunt în căutarea unor turiști care s-au rătăcit în pădure după ce au schiat după închiderea pârtiei.
UPDATE Salvamontiștii au ajuns în zona peșterii și au găsit un bărbat din Galați, care suferise răni serioase după ce a căzut de pe o stâncă în gol peste 20 de metri. Operațiunea de scoatere a rănitului a fost una dificilă, targa cu acesta fiind ridicată de salvatori în rapel peste 100 de metri. Bărbatul a plecat la plimbare, dar s-a rătăcit și la un moment dat a căzut de pe o stâncă. Norocul său a fost că l-au auzit niște măicuțe care treceau prin zonă şi care au sunat la 112. Victima, cu multiple răni, a fost preluată de o ambulanță și transportată la spital.
Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…
În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…
La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…
Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…