Sport

Poli termină seria testelor amicale cu un eşec! Urmează meciurile pe puncte, primul, cu Petrolul

Alb-violeţii au cedat la limită, scor 0-1, cu CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, în ultima partidă de verificare a Politehnicii înainte de reluarea Ligii 2. Singurul gol al întâlnirii de pe stadionul „Dan Păltinişanu” a fost marcat în prima repriză de către Mihai Hecsko.

Pe un vânt destul de puternic, primele opotunităţi au fost la poarta vizitatorilor, liderii Seriei a 8-a a Ligii 3. Dar loviturile de cap trimise de Bocşan (min. 12) şi Ursu (29) nu şi-au atins ţinta. Oaspeţii în schimb, au punctat la prima ocazie notabilă avută. În mintuul 31 cornerul executat de Precup a fost concretizat de Hecsko din apropierea porţii. Poliştii au abordat mai serios partea secundă. În minutul 50 şutul din întoarcere expediat de Ursu a fost deturnat în corner de portarul Mikloş iar peste un sfert de oră Sîntean nu a putut cadra pe poartă din exteriorul careului. Vukoje (68) a fost şi el aproape de o reuşită imediat după intrarea pe teren iar cinci minute mai târziu Sîntean a fost busculat în careu, în poziţie de singur cu portarul, dar jocul a continuat.

S-a încheiat 0-1 şi notăm astfel unicul eşec în testele din această pauză competiţională pentru echipa viola. Oricum o serie de jocuri destul de modestă, care a avut parte şi de două remize albe. Următorul meci al Politehnicii va fi totodată şi primul duel oficial din noul an, în compania liderului Ligii 2 – Petrolul Ploieşti – joc care contează pentru runda 17 şi care e programat joi, 24 februarie, de la ora 20:00, pe stadionul „Dan Păltinişanu”.

Poli: Păduraru (76, Harrison) – D. Radu, Scutaru (46, Mera), Bocşan, Pamfile – Plumbuitu (46, Olariu), Ignea, Lazăr (83, Zaluschi), Oanea (64, Vukoje) – Gerbi (46, Rogosic), Ursu (64, Sîntean). Antrenor: Nicolae Croitoru.

Ghiroda: Mikloş – Sporin, Stupu, Hecsko, Coroiu – Precup – Mancaș, Trandu, Jichici, Ehling – Bădăuță. Rezerve: Mosoarcă, Miclău, Zavaleche, Hissen, Datcu, Ciocan, Andreșoiu, Rosuș, Velcan, Pop, Grancea și Românu. Antrenor: Răzvan Leucă.

„Din păcate nu am dat gol şi am şi arătat destul de rău. Cel puţin în prima repriză nu am avut niciun fel de realizări, am fost haotici… era ultimul joc şi aşteptam altceva… Chiar săptămâna aceasta discutam, am avut prospeţime la antrenament, ne-am simţit destul de bine, însă astăzi la joc nu am arătat aşa cum ar trebui. Ne-am şi pierdut luciditatea la un anumit moment, cel puţin în prima repriză, căci în a doua lucrurile s-au mai aşezat. Am avut o mai bună organizare pe faza de atac, ne-a lipsit finalizarea. Dar în prima repriză am arătat destul de rău, chiar dacă am venit şi cu anumite improvizaţii, date fiind accidentările, am încercat eventuale soluţii pentru jocul de joi”, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii.

„Poate că la unii o fi şi o stare de oboseală, poate un instinct de conservare, poate şi faptul că am tratat mai superficial jocul, e greu de spus acum, cert e că nu e ceea ce ne doream cu toţii. Îi văd şi pe ei destul de preocupaţi”, a mai precizat tehnicianul alb-violeţilor. Acesta nu a putut conta azi pe Doru Andrei (dureri în zona genunchiului), Alex Iamandache (ruptură fibrilară) şi Cosmin Bîrnoi, cu toţii accidentaţi. Cel din urmă e aşteptat să reia luni pregătirea alături de colegi.

Atacant nou

Atacantul muntenegrean Balša Rogošić a semnat un contract pe trei ani şi jumătate cu Politehnica Timişoara. Balša Rogošić s-a născut pe 17 septembrie 1996, la Podgorica. Atacantul muntenegrean a crescut la OFK Petrovac şi Buducnost Podgorica. A evoluat în Statele Unite timp de doi ani pentru Greeneville şi North Cobb Christian. A mai jucat în ţara natală pentru Ljeskopolje, FK Podgorica, OFK Petrovac şi FK Zeta Golubovci. Pentru cea din urmă a marcat două goluri în 7 partide din sezonul în curs al primei ligi din Muntenegru.

Share
Published by
Alexandru Ghica

Recent Posts

Dumbrăvița a făcut un meci solid la Mioveni, dar nu a fost destul pentru a scoate un punct în fața Argeșului

Duel disproporționat conform clasamentului, dar echilibrat conform jocului. Dumbrăvița s-a dus să își vândă scump…

15 ore ago

Trecerea peste calea ferată de pe strada Avram Imbroane va fi desființată. Se construiesc mai multe pasaje supraterane

Calea ferată care traversează Timișoara de la un capăt la altul se află în plină…

18 ore ago

Câți angajați sunt deja la SaluT. A pornit activitatea cu măturoaie și zece utilaje mecanizate

Vineri a fost prima zi de muncă pentru noua societate de salubritate a Primăriei Timișoara…

19 ore ago

La Muzeul Apei va fi Noaptea de Poezie

Muzeul Apei Timișoara va fi gazda unui nou eveniment cultural. Aquatim și Fundația Aquatim organizează…

20 de ore ago

Biroul Electoral Central a respins candidatura Dianei Şoşoacă la alegerile prezidenţiale

Candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale a fost respinsă, sâmbătă dimineața, de Biroul Electoral Central…

20 de ore ago