Administratie

Stadionul Lego al Timișoarei nu atrage pe nimeni. Nicio firmă nu e interesată de proiect

Visul unui nou stadion ridicat rapid la Timișoara, pe structură metalică, nu va deveni realitate prea curând. Scos la licitație în luna decembrie, proiectul tehnic și de execuție nu a atras interesul concret din partea niciunei firme.

Licitația pentru realizarea unui nou stadion în Calea Buziașului, lansată în decembrie de Primăria Timișoara, a fost anulată, după ce nicio ofertă nu a fost acceptată/depusă de o firmă. Municipalitatea a preluat ideea unui stadion pe structură metalică, de la fosta aministrație, l-a ”micșorat” la 9.000 de locuri și a lansat licitația pentru stabilirea unei firme care să facă proiectarea și execuția arenei de categoria 4 conform cerințelor UEFA. Pentru ridicarea stadionului se estima că vor fi necesare 87,3 milioane de lei. Durata de execuție a stadionului era estimată la 39 de luni, din care șase proiectarea.

Data limită pentru depunerea ofertelor era 8 februarie, dar până la această dată nu a fost înregistrată nicio ofertă validă.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

13 minute ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

50 de minute ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

15 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

19 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

19 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

20 de ore ago