Până a nu fi demişi, în urma unei Hotărâri a Consiliului Local de marţi, cinci membri ai Consiliului de Administraţie de la Societatea de Transport Public Timişoara (STPT) şi-au dat demisia. Printre ei se numără deja celebrii Culiţă Chiş şi Cosmin Buboi. Nefiind demişi, ei pot să fie numiţi în alte consilii de administraţie.
Procedural, votul dat marţi în Consiliul Local Timişoara privind demiterea membrilor Consiliului de Administraţie de la STPT nu ducea automat la demiteri. Mai exact, prin acest vot AGA de la STPT era mandatată să formalizeze aceste demiteri, în cadrul unei şedinţe programată pentru miecuri, după-amiază.
Până a ajunge să fie demişi, cinci dintre cei opt membri ai CA şi-au înaintat demisiile. Este vorba de:
Cosmin Buboi, fost vicepreşedinte PNL Timiş şi cel care deţinea şi funcţia de preşedinte al CA;
Culiţă Chiş, “mâna dreaptă” din primărie a fostului primar Nicolae Robu;
Nicu Bitea, fost director al STPT şi lider PNL Timiş;
Alin Călin Bătrân, membru PNL Timiş;
Arsenie Jurita.
Nu au făcut acest gest:
Avram Stănuşoiu, fost preşedinte PNL Sânnicolae Mare;
Balint Petrescu, fost candidat PDL la Camera Deputaţilor;
Darius Graur, fiul primarului PNL din Lovrin.
Aşadar întregul CA era format din liberali plus un apropiat al lui Nicolae Robu.
Potrivit unor surse, motivul pentru care cei cinci au demisionat este pentru a mai putea fi numiţi în alte CA-uri.
“Dacă erau demişi oficial nu mai aveau posibilitatea de-a fi numiţi sau aleşi în alte consilii de administraţie. Dând-ţşi demisia, au această şansă”, a afirmat sursa noastră.
Ca atare, ei pot fi, de exemplu, recuperaţi de preşedintele PNL Timiş, Alin Nica, pentru a fi numiţi în societăţi sau instituţii din subordinea Consiliului Judeţean.
Comuna Moșnița Nouă anunță începerea proiectului ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE GRADINIȚĂ CU PROGRAM PRELUNGIT IN REGIM…
Curtea Constituțională a decis, miercuri, să amâne încă o dată, pentru a cinea oară, decizia…
Călătorii timișoreni pe calea ferată vor avea parte, în premieră, de noile garnituri de tren…
Polițiștii locali au depistat un bărbat din Ciacova conducând în zona pietonală din centrul Timișoarei…
Echipele timișorene au avut parcursuri excelente în cadrul etapei regionale a FIRST Tech Challenge –…
”Reforma sistemului de sănătate în favoarea pacientului - Efectele inteligenței artificiale în sistemul de sănătate”…