ABA Banat
Una dintre cele mai importante “deconcentrate” din Vestul ţării, Administraţia Bazinală de Apă (ABA) Banat, va avea în curând un nou şef. Este vorba de Sorin Lucaci, cel care în trecut a fost director al DRDP Timişoara.
Sorin Lucaci nu este membru de partid, dar a fost propus pentru acesată funcţie de PSD Caraş-Severin, propunere cu care a fost de acord şi PSD Timiş, aşa cum era înţelegerea dintre cele două filiale. De altfel, a fost a doua propunere făcută de social-democraţii cărăşeni, prima fiind refuzată de omologii lor din Timiş.
Lucaci este inginer de drumuri, în perioada 2011-2012 fiind director general al DRDP Timişoara, după ce mai mulţi ani a fost director adjunct. Lucaci îl înlocuieşte în funcţie pe Cristian Moisescu Ciocan, cel care conduce instituţia cu titlu de interimat din aprilie anul trecut. Numirea va fi oficializată cel mai târziu săptămâna viitoare.
Aria de competenţă a ABA Banat se întinde pe teritoritoriul mai multor judeţe, în Sud fiind delimitată de Dunăre, iar în Nord de Mureș.
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…