Sănătate

OncoHelp, unitatea sanitară din vestul țării cu cea mai mare secție dedicată îngrijirii paliative

Mulți o consideră că fiind ultima redută a luptei împotriva cancerului. Dar, secția de paliatie din spitalul OncoHelp este mai mult decât atât. E locul unde pacienții cu boli cronice primesc o îngrijire specială, atât din punct de vedere medical, cât și psihologic.

Atunci când îngrijirea unui asemenea bolnav este dificil de făcut acasă, o astfel de secție devine locul unde pacientului i se poate îmbunătăți calitatea vieții.

La Centrul de Oncologie OncoHelp funcționează cea mai mare secție de paliatie dintr-un spital din vestul României. Compartimenul are 20 de paturi în regim de spitalizare continuă. În cadrul acestuia, pacienții sunt tratați de o echipă interdisciplinară din care fac parte specialiști în îngrijire paliativă, dar și medici oncologi, radioterapeuți, imagisti, nutriționiști și hematologi.

„În traiectoria bolii oncologice sau pe durata tratamentelor active antineoplazice, pot apărea diferite complicații sau decompensări organice. Acestea pot fi tratate în secția Paliație, asigurandu-se astfel servicii medicale complete pentru pacienții oncologici. Paliația este deseori asociată cu finalul vieții. Da, de cele mai multe ori, din păcate, este ultima stație pe parcursul suferinței oncologice. Dar, nu puține sunt cazurile în care pacienții, datorită îngrijirilor și a tratamentelor pe care le primesc, datorită relației de încredere ce se stabilește între noi, cei care lucrăm în secție, și pacienți, aceștia reușesc să meargă mai departe. Comunicarea cu pacienții și rudele lor este esențială. Este important să îmbunătățim calitatea vieții celor care ajung în secția noastră, să le atenuăm suferințele fizice, psihice și să ii ajutăm să își păstreze demnitatea”, spune dr. Dana Nagy – șef Compartiment Îngrijiri Paliative.

În cadrul Centrului OncoHelp funcționează și un ambulator de îngrijiri paliative care asigură consultațiile medicale. Recomandarea de internare revine medicului oncolog curant. Internările se fac în urma unei programări, în regim cronic, dar asta și în funcție de locurile disponibile pe sectie.

„Îngrijirea paliativă este despre pacienți și aparținătorii lor, despre confruntarea cu boala, despre cum se poate găsi un sens în viaţă chiar şi atunci când situaţia arată lipsită de speranţă. Este despre conectivitate și grijă față de aproapele nostru. În clinica noastră, evaluarea paliativă holistică se face în echipă: medical se asigură managementul farmacologic și non-farmacologic al nevoilor fizice, pe latura psiho-spirituală se asigură consiliere psihologică și spirituală, iar domeniul social este sub supravegherea asistentului social. Contează calitatea evaluării. Noi spunem în permanență că întotdeauna se mai poate face ceva. Ceea ce contează sunt relațiile pacient – personal medical. O înțelegere a suferințelor prin care trece un bolnav oncologic, dialogul permanent pe care îl avem cu el, consilierea psihologică, toate acestea reprezintă ajutorul pe care îl putem oferi aici in clinica, pentru a asigura calitate în construcția vieții”, spune dr. Dana Nagy – șef Compartiment Îngrijiri Paliative.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

La Moşniţa Nouă se ridică o creşă nouă cu bani de la bugetul local. Ar trebui finalizată într-un an şi jumătate

Luni, 9 februarie, a avut loc predarea amplasamentului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor…

26 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 10 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 10.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Se introduce stația Hornbach pe rutele de transport public din Moşniţa Nouă

Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…

13 ore ago

Cerere de finanțare de 14 milioane de euro. Pas decisiv în realizarea MultipleXity, obiectivul care urma să reprezinte Timișoara la momentul TM2023

Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…

19 ore ago

CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…

19 ore ago

Timișoara devine capitala șahului românesc în debutul anului competițional 2026

Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…

19 ore ago