Prefectura Timiş

Prefectura Timiș nu e ”supărată” pe organigrama Primăriei Timișoara, cere doar respectarea legii

Prefectura Timiș nu se opune unei noi organigrame la Primăria Timișoara, dar cere ca aceasta să fie promovată în conformitate cu legea, spune prefectul Mihai Ritivoiu. Totuși, nu poți da afară oameni și să faci structuri care nu respectă legea, avertizează acesta.

Problema unei noi organigrame de lucru la Primăria Timișoara nu a fost lămurită încă nici acum, instituția a realizat deja un al treilea vot pentru aceasta, a anunțat că ultima e ”beton armat”, dar, până la urmă, și aceasta a fost contestată. Acum Prefectura Timiș verifică cele reclamate.

Nu are nimeni ceva cu această organigramă, spune prefectul Mihai Ritivoiu, se urmărește doar respectarea legii.

Am făcut solicitări la Primăria Timișoara pe organigramă, termenul ca ei să trimită explicații era 11 aprilie, trebuie să vedem ce am primit. Chiar pentru că tin la echidistanță, consider că e normal ca ei să lucreze cu cine vor. Nu e un subiect la care vrem să punem bețe in roate, să fim mai exigenți. Vrem doar legea respectată. Organigrama poate fi făcută respectând legea, toți pașii dacă sunt respectați e normal ca primarul să lucre cu structura dorită. Dar nu poți să te pui să dai afară și să faci structuri care nu respectă legislația. Noi vrem doar respectarea legii”, a spus Ritivoiu.

Un alt subiect analizat este cel al sistemului Timpark. Prefectul spune că se vor analiza prevederile acestuia, dar că, deocamdată, nimeni nu a depus vreo reclamație pe această temă.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

12 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

14 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

14 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

14 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

14 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

16 ore ago