Consiliul Judeţean Timiş

Timișul a semnat două acorduri de colaborare cu provincia chineză Yunnan

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului din Timişoara și  OncoGen au, începând din această săptămână, parteneri din provincia chineză Yunnan. Cele două au semnat acorduri de colaborare cu organizații similare în contextul une Înțelegeri de cooperare existente între județul Timiș și provincia chineză.

Astfel, două memorandumuri de înțelegere, între instituții din județul Timiș și Provincia Yunnan, Republica Populară Chineză, au fost semnate, la Palatul administrativ din Timișoara în prezența vicepreședintelui Alexandru Proteasa.

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului din Timişoara va colabora cu Universitatea de Agricultură din Yunnan, iar Centrul de Terapii Genice și Celulare în Tratamentul Cancerului – OncoGen, cu Spitalul Oncologic din provincie.

Cele două universități semnatare vor colabora în domenii de interes comun, menite a îmbunătăți experiențele de învățare pentru studenți, cât și a crea oportunități de dezvoltare personală și profesională pentru personalul didactic. Astfel, se vor institui programe de schimb de personal și de studenți, proiecte educaționale comune, de cercetare și de schimburi culturale, cât și programe și proiecte de formare pe termen scurt.

În ceea ce privește colaborarea în domeniul medical, cele două instituții vor coopera prin schimburi de personal, proiecte de cercetare științifică și organizarea de conferințe academice online și offline în domenii precum diagnosticul molecular, medicina regenerativă, tratamentul avansat al cancerului și imunoterapia.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…

5 minute ago

Timișoara devine capitala șahului românesc în debutul anului competițional 2026

Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…

23 de minute ago

Marilen Pirtea solicită acordarea unei atenții sporite pentru educația antreprenorială

Rectorul Universității de Vest Timișoara, Marilen Pirtea, analizează un raport recent al Comisiei Europene, ”Entrepreneurial…

O oră ago

Arhitecții au prezentat primele imagini ale unui nou spital municipal care se va realiza la Lugoj

O companie românească de arhitectură, specializată pe proiecte medicale, va realize proiectul unui nou spital…

O oră ago

Poliţia Locală, noi razii în localuri pe motiv de fumat. De data asta s-au dat şi două amenzi

Polițiștii locali au făcut, în weekend, noi controale pentru verificarea fumatului în localurile din Timișoara.…

2 ore ago

Rectorul UPT, Florin Drăgan, trage un semnal de alarmă: educația e subfinanțată în România, iar banii pentru cercetare sunt puțini

„Educația este subfinanțată într-un moment critic pentru România. Cercetarea se află pe ultimele locuri în…

2 ore ago