Meteorologii anunță astăzi temperaturi de vară în majoritatea zonelor țării. Vremea va fi extrem de călduroasă, în special în nordul și în sudul țării. Cerul va ri mai mult senin, iar vântul va sufla slab, până la moderat.
Cu toate acestea, la orele amiezii, în nordul țării vor exista perioade de instabilitate atmosferică. Astfel, se vor accentua înnorările, local se vor înregistra averse sub formă de ploaie, însoțite de vijelii, tunete și descărcări electrice.
Ploile din nordul țării vor avea un caracter torențial, iar izolat se vor strânge cantități însemnate de apă. Pe alocuri va cădea și grindina. În restul teritoriului, cerul va fi senin. Temperaturile maxime de astăzi se vor încadra între 33 și 26 grade, pe când cele minime vor fi cuprinse între 19 și 8 grade.
La Timișoara este prognozată o maximă de 31 de grade, vântul va sufla slab iar șansele de precipitații nu vor trece de 20%.
Consiliul Județean Timiș a aprobat alocarea a peste un milion de lei pentru societatea Service…
Două zboruri programate marți din Timișoara spre zona Golfului au fost anulate. Cursele erau programate…
Universitatea de Vest Timișoara continuă organizarea eenimentelor sub genericul „Idei care schimbă lumea” În cadrul…
Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…
Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…