Social

Tot felul de inconștienți la volan, în fiecare zi: drogați, bețivi, fără carnet

Polițiștii timișeni au depistat în județul Timiș mai multe persoane bănuite de comiterea unor infracțiuni rutiere. Au fost întocmite dosare penale.

În noaptea de 28/29 iulie, în intervalul orar 23:40 – 02:10, polițiștii Serviciului Rutier Timiș au depistat pe strazile Calea Șagului și Marginii din municipiul Timișoara doi bărbați, în vârstă de 22 și 32 de ani, care au condus sub influența substanțelor psihoactive. În urma testărilor cu aparatul drugtest au rezultat valori pozitive la canabis.

În ultima noapte, în jurul orei 01:20, polițiștii Secției 3 Urbane Timișoara au oprit pentru control pe strada Bujorilor din Timișoara, un autovehicul condus de o femeie de 29 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, a reieșit că tânăra nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Tot azi noapte, în jurul orei 01:30, polițiștii Biroului Centru Universitar din cadrul Poliției Municipiului Timișoara au oprit pentru control pe strada Arieș din Timișoara, un autovehicul condus de un tânăr de 17 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, a reieșit că bărbatul nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Ieri, polițiștii Orașului Gătaia au oprit pentru control pe strada Carpați din orașul Gătaia, un moped condus de un bărbat de 38 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat că bărbatul nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar mopedul nu era înmatriculat. De asemenea, în urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 0,31 mg/l alcool pur în aerul expirat, bărbatul fiind sancționat contravențional cu 2.755 de lei.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Ovidiu Cuc este noul director al CS Timişul Şag

Începând de marţi, 24 februarie, fostul fotbalist al lui Poli Timişoara Ovidiu Cuc este noul…

3 ore ago

Transfer pe ultima sută! La Poli vine un… bănățean

Mijlocașul Damian Daniel Isac (25 ani) s-a alăturat Politehnicii, chiar în săptămâna în care se…

3 ore ago

Intențiile de dezvoltare pe terenul actualei parcări a CJT din centrul Timișoarei: Clădire cu sală de concerte, cafenea și galerie comercială

Pe terenul actualei parcări a Consiliului Județean Timiș, din centrul Timișoarei, se va ridica o…

4 ore ago

CJ Timiș ”rotește” și optimizează semnificativ banii alocați din împrumutul bancar de 258 de milioane pe care îl are la dispoziție

Consiliul Județean Timiș a aprobat ”rotirea” unor importante fonduri aflate la dispoziția instituției prin intermediul…

7 ore ago

Dominic Fritz răspunde diplomatic propunerii lansate de Simonis pentru preluarea de către județ a patru obiective din Timișoara

Propunerea lansată de Alfred Simonis, de a prelua de la Primăria Timișoara patru obiective din…

9 ore ago

Peste o sută de câini și pisici, disponibili pentru adopție în cadrul unui Super-Târg la Timişoara

Asociația Poli, împreună cu mai multe organizații de protecție a animalelor, organizează un Super-Târg de…

9 ore ago