Primăria Timişoara

Primăria Timișoara a semnat contractul pentru realizarea studiului de fundamentare pentru transformarea în parc a Pădurii Verzi

O firmă cu un angajat, din comuna Tărtășești, județul Dâmbovița, va primi 109.000 de lei, plus TVA, pentru a stabili în maxim 30 de zile cum se va amenaja Pădurea Verde din Timișoara odată preluată de municipalitate. Contractul semnat luni era absolut necesar pentru ca orașul să nu piardă încă o dată pădurea, care ar fi ajuns înapoi la Romsilva pentru că după luni bune de zile acest studiu nu a fost întocmit la timp.

Odată realizat, studiul va trebui ”ghidat” și prin birocrația de la București pentru a fi aprobat la timp, în așa fel încât administrarea respectivei zone forestiere să nu ajungă din nou pe mâna instituțiilor de la București. La predarea administrării către municipalitatea timișoreană a fost solicitată în mod expres elaborarea acestui studiu.

Cu aproximativ o lună înainte de elaborarea acestui studiu, primăria s-a trezit brusc și a realizat licitația pentru întocmirea studiului respectiv.

Operațiunile au decurs extrem de rapid, iar contractul scos la licitație a fost acordat societății Terra Rosa Proiect, din Tărtășești, Dâmbovița. Firma respectivă are la dispoziție 30 de zile pentru a face studiul, după care să îl ducă rapid la aprobare la București, termenele fiind extrem de scurte.

Este bine că a fost atribuit, chiar cu greutate, și sunt convins ca nu se întâmplă dacă nu puneam presiune pe colegii mei din Primărie, pentru că un an și 10 luni au stat deoparte de aceasta problemă și, în 21 octombrie, dacă nu se realizează acest studiu, pădurea se va pierde. Si acum suntem contra timp, pentru că trebuie să treacă și prin comisia tehnică de specialitate din cadrul ministerului, dar sperăm ca lucrurile se vor așeza” spunea Cosmin Tabără. viceprimarul Timișoarei.

El a insistat de mai multe ori asupra rezolvării problemei, prezentând riscul pierderii Pădurii Verzi.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

8 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

9 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

12 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

12 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

16 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

16 ore ago