Social

Atâta pot! Aruncau gunoie direct din bolizi de lux

Poliția Locală Timișoara continuă să efectueze verificări și să ia măsuri în cazul persoanelor care abandonează deșeuri pe domeniul public.

O zonă în care s-au constatat probleme de acest gen, semnalate inclusiv de către reprezentanții pieței care are activitate în perimetrul respectiv, este zona Stradionului Dan Păltinișanu, în care are loc piața volantă. Aici era mizerie și din cauza celor care umpleau pubelele amplasate pentru comercianți cu deșeuri menajere, iar vânzătorii de produse nu mai aveau unde să pună resturile provenite din activitatea desfășurată.

Una din măsuri a fost securizarea acestor pubele, astfel încât să nu mai existe astfel de situații. În ultimele zile au fost și observați cu ajutorul înregistrărilor video unii dintre cei care, dorind să
scape de deșeuri, le-au abandonat pe domeniul public. Este vorba despre doi tineri, care, aflați la volanul unor mașini de lux, au fost surprinși venind cu autovehiculele, cu sacii de gunoi în portbagaj, și au lăsat gunoiul menajer lângă pubele, neamaivând posibiltatea să-l arunce în interiorul acestora.

Cei în cauză urmează să fie sancționați de polițiștii locali, sancțiunile ajung până la 10.000 de lei, conform OUG 92/2021.

„Atragem din nou atenția cetățenilor să respecte legislația din domeniul protecției mediului, să nu abandoneze resturi pe domeniul public, să nu amestece deșeurile menajere cu cele reciclabile și să-și încheie contracte cu firmele de salubritate pentru a nu risca sancțiuni drastice”, a anunţat Poliţia Locală.

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: plt

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

10 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

11 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

13 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

13 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

15 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

17 ore ago