Sănătate

Bilanţ COVID, 13 septembrie 2022. Dublare a noilor cazuri

Oficialii din sănătate au dat publicității un nou raport despre situația îmbolnăvirilor cu infecția COVID.

Astfel, potrivit celui mai recent bilanț, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 3.114 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.640 mai multe față de ziua anterioară. Este o creştere normală, mai ales că şi testele au fost făcute în număr mare. De mâine se aşteaptă o scădere a noilor cazuri.

În intervalul 12.09.2022 (10:00) – 13.09.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 18 decese (11 bărbați și 7 femei), fără decese raportate anterior intervalului de referință. Toți pacienții decedați prezentau comorbidități, 2 dintre aceștia erau vaccinați.

În Timiş s-au înregistrat 212 de cazuri, în urcare însemnată faţă de ziua precedentă, 83. Sunt înregistrate 38 cazuri la minori, ieri 15. S-au făcut însă mult mai multe teste 1172 (ieri 348), dintre care 858 rapide.

FacebookFacebookTwitterTwitterLinkedInLinkedInPinterestPinterestWhatsAppWhatsAppEmailEmail
AddThis Website Tools
Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Ambasadorul Qatarului a fost invitat să participe la cea de a doua ediție a Forumului Internațional de Afaceri, organizat de CCIAT

Miercuri, 23 aprilie, președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță, a participat la o întâlnire de lucru…

9 ore ago

Se schimbă pentru câteva zile circulația liniilor de tramvai 2 și 7

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează publicul călător că, în perioada 25 aprilie 2025,…

13 ore ago

”Interviu” cu lăutari. Alin Popoviciu a gustat din plin muzica Vioricăi de la Clejani, în ciuda textelor deocheate ale acesteia

Liberalul Alin Popoviciu, acuzat că ar fi fost parte a unei ”întâlniri” muzicale deocheate cu…

13 ore ago

Au furat 50 de mii de euro și s-au făcut dispăruți. Unul dintre hoți a fost prins

Nimic nu se uită. Au dat lovitura în urmă cu jumătate de an, dar în…

13 ore ago

Coaliția PSD – PNL – UDMR are ca target electoral adunarea a o treime din voturi pentru Crin Antonescu

PNL Timiș are ca target obținerea a 33 la sută din voturile care vor fi…

17 ore ago

Colectare gratuită a deșeurilor periculoase din menajer în Zona 1 Rural a județului Timiș – Campanie RETIM și ADID Timiș 2025

Depozitarea deșeurilor periculoase din menajer în locuri neautorizate poate avea un impact negative asupra mediului!…

18 ore ago