Consiliul Judeţean Timiş

Weekend cu evenimente muzicale la Bastionul Theresia. Sunt programate un concert de pian, unul de flaut și o acțiune multimedia

Timp de două zile, în acest sfârșit de săptămână, la Bastionul Theresia vor avea loc trei evenimente marca Flight Festival. Concertele ”Flying Piano”, ”Electric” și “Silent Shadows”, proiecte finanțate prin programul TimCultura 2022 al Consiliului Județean Timiș, vor oferi clipe plăcute pentru iubitorii de muzică.

Acțiunile au loc sâmbătă și duminică, în zilele de 10 și 11 septembrie, intrarea este gratuită pentru toate cele trei evenimente, cu rezervarea locului în prealabil pe www.poftimcultura.ro.
Flying Piano are loc sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 19:00. Pianul e magic în orice context. Iar dacă pianul și artistul care cântă la el plutesc, la propriu, experiența nu poate fi decât înălțătoare. În cadrul evenimentului vor avea loc trei reprezentații.
Electric e programat sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 21:00. Flautistul Matei Ioachimescu, compozitorul Cristian Lolea și artistul multimedia Tom Brânduș propun un spectacol electrizant pentru flaut și medii electronice. Publicul va avea parte de o experiență muzicală inedită care promite să depășească tiparele unui concert obișnuit, provocând emoții intense la nivel auditiv și vizual.

Silent Shadows, care are loc duminică uminică, 11 septembrie, de la ora 21:00, este un spectacol multimedia impunător care trage un semnal de alarmă asupra dezvoltării haotice a umanității, a supra-tehnologizării și a impactului acestora asupra vieții. Luminile inteligente și laserele tridimensionale completează ambianța vizuală și punctează elementele ritmice ale muzicii.
În caz de vreme nefavorabilă, locația de desfășurare a evenimentelor se poate modifica, fapt ce va fi comunicat pe adresa de email declarată la momentul rezervării locului.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Valul comasărilor de comune, îmbrățișat de opt primari liberali. Unii, circumspecți din cauza ”vecinilor” social-democrați

Un număr de opt primari liberali din Timiș sunt dispuși să accepte fuziunea cu comunele…

7 ore ago

Reforma lui Bolojan taie 150 de posturi din schema de personal a Primăriei Timișoara

Deși a început deja să elimine din posturile din structura de personal, Primăria Timișoara nu…

8 ore ago

Județul Timiș a fost promovat la unul din cele mai mari târguri de turism din lume, cu sute de mii de vizitatori, ITB Berlin/FOTO

Participare de gală! Județul Timiș a fost promovat zilele acestea (3-5 martie 2026) la un…

8 ore ago

De ce a fost schimbat managerul de la Babeș. Fritz: ”După o anumită perioadă e sănătos să existe o schimbare”

Schimbarea managerului în funcție de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș Timișoara, a dus…

10 ore ago

Primarul Timișoarei nu dorește interzicerea sălilor de jocuri de noroc, ci gruparea loc pe două – trei străzi, din zonele industriale ale orașului

Intenția Primăriei Timișoara nu este de a expulza total acest tip de îndeletnicire din oraș,…

11 ore ago

Dominic Fritz răspunde negativ preluării, pentru reabilitare, a patru obiective de către Consiliul Județean: ”Demersul este politic, mai degrabă decât administrativ”

Demersul lansat de Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, pentru a prelua patru obiective din…

11 ore ago