Sport

Dumbrăviţa câştigă muncit duelul nou-promovatelor cu CSM Slatina

Chiar la jumatătea sezonului regulat, la Dumbrăviţa a venit o altă nou-promovată, CSM Slatina, o echipă aflată în mare formă cu patru rezultate pozitive la rând şi aflată pe un călduţ loc 8. Gazdele veneau după un 0-1 dureros la Metaloglobus şi aveau nevoie de puncte pentru moral, dar mai ales pentru a se îndepărta de locurile cu probleme.

A rezultat un meci intens, care a făcut o propagandă bună fotbalului din liga secundă. Dumbrăviţa, cu o dispunere ofensivă în teren a avut prim-planul şi marile ocazii în prima parte, în timp ce vizitatorii s-au mulţumit cu puţin. Rând pe rând Martinov, Paulevici, Luca Bodri au ratat şanse mari de a deschide scorul, în timp ce Patrick Paşcalău, a irosit şi o lovitură de pedepasă pe final de primă repriză.

Oaspeţii au profitat şi au început partea secundă în atac, iar Niţu a marcar, oarecum neaşteptat, faţă de cum au stat lucrurile, în minutul 53, 0-1. Golul nu a turnat plumb în picioare gazdelor, care s-au aruncat din nou în atac. Paulevici a irosit de două ori şansa egalării, dar s-a marcat în cele din urmă în poarta vizitatorilor, Călin Toma executând perfect o lovitură liberă în minutul 65, 1-1. Gazdele au continuat să forţeze victoria, care până la urmă a venit în minutul 90, Vlad Gîsă, intrat de două minute în teren, speculând o greşeală în devensiva oltenilor.

Aşadar 2-1 pentru Dumbrăviţa, care face 13 puncte şi urcă pe locul 12, cel mai bun al unei echipe din Timiş la jumătatea primei părţi a sezonului.

CSC Dumbrăvița: Trifon – Tismonar, Zurbagiu (cpt.), C. Toma, Ghinescu – Bura-Koț, Tănase – Paulevici, Martinov, L. Bodri – Pașcalău. Au mai jucat: T. Bodri, Grigoriu, Gîsă, Olaru.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

2 minute ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

24 de minute ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

2 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

3 ore ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

3 ore ago

”Colind și bucurie” alături de artişti consacraţi ai Banatului

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului…

3 ore ago