Politica

Ședința Comisiei Civex din cadrul Comitetului European al Regiunilor va avea loc în septembrie 2023 la Timișoara

Politicieni europeni, naționali, locali, experți de nivel înalt într-un dialog relevant cu cetățenii și actorii sociali, cu toții se vor întâlni la Timișoara, în cursul lunii Septembrie 2023. Atunci va avea loc ședința Comisiei Civex, care va avea organizat evenimentul în Capitala Banatului.

În anul Capitalei Europene a Culturii, Timișoara va găzdui ședința Comisiei Civex-Comisia pentru cetățenie, guvernanță, afaceri externe și instituționale din cadrul Comitetului European al Regiunilor, cât și conferința pe tema consolidării cetățeniei europene, anunță Alin Nica, președintele Consiliului Județean Timiș și al delegației României la Comitetul European al Regiunilor.

”Am reușit să obțin votul majorității membrilor Comisiei de a găzdui reuniunea la Timișoara, în perioada 18 – 19 septembrie 2023. Conferința va reuni politicieni europeni, naționali, locali, experți de nivel înalt într-un dialog relevant cu cetățenii și actorii sociali. Un eveniment de o asemenea anvergură va pune întreaga regiune în lumina reflectoarelor. Tema propusă și agreată de membrii comisiei, consolidarea cetățeniei europene prin promovarea identității europene și a valorilor democratice, oferă un cadru de dezbatere pe domenii actuale, precum democrație, educație, cultură și tineret. Vom avea oportunitatea de a promova Timișul, de a arăta și pe această cale că județul nostru îmbrățișează și se ghidează după valorile care stau la baza familiei europene”, a anunțat Nica.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: alin nica

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

17 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

18 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

18 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

18 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

19 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

21 de ore ago