Sport

Serie de foc pentru handbalişti. Poli joacă pe semicerc din trei în trei zile

Handbaliştii de la Poli joacă vineri, 21 octombrie, restanța cu Steaua București. Meciul va avea loc de la ora 17.30, la sala Constantin Jude, face parte din etapa a șaptea și nu s-a putut disputa la data programării inițiale deoarece bucureștenii au evoluat la Budapesta, cu Ferencvaros, în European League.

Partida vine la exact 20 de zile de la precedenta, cea de la Focșani. Liga Națională a fost întreruptă pentru meciurile echipei naționale de seniori, din preliminariile Euro, iar acum formația bănăţeană este nevoită să dispute vineri restanța din runda a șaptea, iar luni meciul din etapa a opta, cel de la Oradea.

„Am reușit să legăm mai mult relațiile de joc în această perioadă. Aceste trei săptămâni de întrerupere a campionatului pot avea atât un impact pozitiv, cât și unul negativ. Pozitiv este că am câștigat câteva săptămâni pentru recuperarea jucătorilor accidentați, dar oricum Baican și Ignat nu vor intra vineri, iar negativ pentru că făcusem două meciuri bune înainte de întrerupere. Sper să menținem aceeași formă și în cele trei meciuri pe care le avem în nouă zile. Primul și cel mai important este cu Steaua, vineri, și sper să repetăm victoria din sezonul trecut, dacă nu și scorul”, spune Horvath Atilla, antrenor SCM Politehnica Timișoara.

SCM Poli și Steaua s-au mai întâlnit de două ori în acest an: la 23 martie, alb-violeții învingeau cu 34-26, acasă, în campionat, iar la 6 aprilie Steaua se impunea în turul al doilea din Cupa României, cu 34-28 (manșă unică, la Sighișoara).

„Este un adversar puternic, ce se bate pentru locurile fruntașe, cu jucători de valoare. Au handbaliști de națională, de exemplu portarul naționalei, care a avut procentaje foarte bune în ultima perioadă, și-au întărit apărarea cu Mousavi. Noi sperăm să jucăm un handbal solid și să reușim să luăm cele trei puncte”, a mai spus Horvath Atilla.

Al treilea meci din seria intensă ce urmează va fi sâmbătă, 29 octombrie, acasă cu Minaur Baia Mare.

FacebookFacebookTwitterTwitterLinkedInLinkedInPinterestPinterestWhatsAppWhatsAppEmailEmail
AddThis Website Tools
Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Pe culmile ipocriziei. Scos din joben de Eduard Hellvig şi cu Marcel Ciolacu alături, Crin Antonescu se luptă cu… Sistemul

Săptămâna trecută, în mai multe discursuri electorale, Crin Antonescu şi-a definitivat principalul adversar din această…

38 de minute ago

Primăria Timișoara a reparat trotuarele pe mai multe străzi din Timișoara/Foto

Municipalitatea timișoreană a anunțat că a efectuat reparații ale trotuarelor din mai multe zone din…

O oră ago

Operele lui Ștefan Bertalan, expuse la Paris, înainte de-a ajunge la Timişoara într-o expoziţie marca Art Encounters

Anticipând ampla retrospectivă care se va deschide curând la Timișoara, o selecție de treizeci de…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 25 martie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 25.03.2025, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Timişoara va avea în acest an un buget de 530 de milioane de euro. Jumătate din bani este alocată investiţiilor şi dezvoltării

Primarul Dominic Fritz a transmis Consiliului Local propunerea de buget pentru anul 2025. Valoarea totală…

14 ore ago

Cristian Moş preia funcţia de director general al ADID Timiş de la PNL-istul Lorenzo Barabas

Fostul vicepreşedinte al CJ Timiş Cristian Moş este noul director general al Asociaţiei de Dezvoltare…

15 ore ago