Social

Programul “Masa caldă în şcoli” a ajuns pe mesele copiilor din Şag/Foto

Începând de ieri, un număr de aproximativ 400 de copii preșcolari si școlari din Șag beneficiază de masă caldă de prânz gratuită, prin programul naţional “Masă caldă în şcoli”. Programul este finanţat de Ministerul Educaţiei, bugetul alocat comunei Şag prin acesta fiind de peste un milion de lei.

În plus, faţă de programul Ministerului Educaţiei, de la bugetul local este sprijinit un program afterschool pentru un număr de aproximativ 150 de elevi.

“Facem acest lucru ca să încurajăm prezenţa elevilor la şcoală pentru a dobândi competențele necesare şi în acelaşi timp, să stimulăm incluziunea celor din mediile dezavantajate. Sunt destui din păcate care nu pot asigura, in aceste vremuri complicate din punct de vedere social si economic, o masă corespunzătoare copiilor lor. De aceea venim sa ajutăm! Fiindcă Educația e cea mai puternică armă pe care o putem folosi pentru a schimba lumea. Ea reprezintă fundația unui stat, a unei comunități. Iar in anii scolii primare se pun bazele oricărei formații intelectuale, civice sau morale”, transmite primarul Flavius Roşu.

El a menţionat că, pentru sănătatea elevilor, vor fi distribuite doar produse alimentare obţinute în unităţi autorizate/înregistrate sanitar-veterinar şi pentru siguranţa alimentelor.

“Facem parte dintr-un proiect pilot național ce presupune acordarea unui suport alimentar pentru preşcolari şi elevi ce include 6 unități de învățământ din județul Timiș. Mulțumim pe aceasta cale, neobositului sprijin ce l-am avut din partea doamnei Inspector General Școlar al județului Timiș, doamna Aura Danielescu”, a mai anunţat Roşu.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

O oră ago

Să nu uitați, din 19 ianuarie puteți plăti taxe și impozite la Timișoara. O puteți face la casierie, online, la poștă sau la SelfPay

Primăria Timișoara are grijă de contribuabilii săi, și pentru ca aceștia să nu uite, le…

2 ore ago

Lucrările la stadionul LEGO se reiau pe 19 ianuarie, anunţă Cosmin Tabără

Fostul viceprimar al Timișoarei, Cosmin Tabără, actual vicepreşedinte al Agenției Naționale pentru Sport, spune că…

3 ore ago

Reforma administrației, pusă în dezbatere publică. Guvernul taie 10% din cheltuielile de personal prin concedieri, reduceri de sporuri sau reorganizare

Ministerul Dezvoltării a pus marți noapte în dezbatere publică proiectul de lege privind reforma administrației…

4 ore ago

În comuna Ghiroda a început colectarea brazilor de Crăciun

Pentru cei care au avut brazi naturali de Crăciun, Primăria Ghiroda asigură colectarea acestora. Campania…

4 ore ago

Publicul e așteptat la concertul „Voices & Visions” susţinut de Orchestra Facultății de Muzică și Teatru

Orchestra Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara susține astăzi Concertul „Voices &…

5 ore ago