Primăria Timişoara

Iluminatul festiv din Timișoara, reaprins pentru cei care serbează Crăciunul și Revelionul pe rit vechi

Iluminatul festiv de pe străzile Timișoarei a fost aprins din nou, vineri seara, după ce joi nu a mai fost funcțional. Cum pe 6 ianuarie e Ajunul Crăciunului pentru cei care serbează Nașterea Domnului pe rit vechi, s-a cerut reaprinderea becurilor festive din oraș. Și s-a întâmplat.

Cum organizatorii Târgului de Crăciun au tras obloanele deja pe 2 ianuarie, probabil s-a considerat că nu mai e nevoie și de iluminatul festiv, că vremurile sunt scumpe. În Timișoara, în ultimii ani a fost o tradiție ca astfel de evenimente să includă și Crăciunul pe rit vechi, un număr mare de cetățeni ortodocși sărbătorind conform vechiului calendar, pe 7 ianuarie, iar Revelionul pe 13. Se pare că în acest an nu a mai fost multiculturalitate în oraș, iar iluminatul festiv a fost oprit.

Viceprimarul Cosmin Tabără ne spune că a cerut conducerii Primăriei Timișoara și Casei de Cultură să reaprindă becurile ”feerice”. El a constatat că de joi acestea au fost stinse, chiar cu o zi înainte de Ajunul pe rit vechi. A cerut rezolvarea problemei și așa s-a întâmplat.

”Am solicitat atât primarului, cât și conducerii Casei de Cultură a Municipiului Timișoara, reaprinderea iluminatul festiv de sărbători, cât și prelungirea acestuia, din respect pentru concitadinii noștri sârbi, ucrainieni și pentru oaspeții orașului, creștini pe rit vechi, care sărbătoresc Crăciunul în 7 ianuarie și Revelionul în 13 ianuarie. În Timișoara trăiește o comunitate importantă de creștini pe rit vechi. Cu toții sunt conectați în permanență la activitatea orașului, din acest motiv consider că este o faptă discriminatorie și reprobabilă oprirea iluminatului de sărbătoare și dă dovadă de lipsă de respect față de concetățenii noștri. Mulțumesc că s-a înțeles că Timișoara este a tuturor! ”, a anunțat Tabără.

El a prezentat două poze, una de joi seară, când centrul era în beznă, și de vineri seara, când becurile au fost reaprinse.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

4 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

7 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

9 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

9 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

10 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

10 ore ago