Pta Unirii
Peste exact două săptămîni, vineri, 17 februarie, va fi dat startul oficial al Programului “Timişoara Capitală Europeană a Culturii”. La eveniment sunt aşteptaţi preşedintele Klaus Iohannis, toţi membrii Guvernului, zeci de ambasadori şi oficiali din Europa şi România.
Mult a fost, puţin a rămas. Peste exact două săptămâni, pe data de 17 februarie, în Piaţa Unirii, va fi dat startul oficial al Programului “Timişoara Capitală Europeană a Culturii”. În weekendul de deschidere, timp de trei zile, 17, 18 şi 19 februarie, vor avea loc peste 130 de evenimente: concerte, spectacole, expoziții sau evenimente comunitare. (Programul complet aici.) Astfel că Timişoara va deveni o adevărată Mecca, nu doar pentru români, dar şi pentru oaspeţi venind din întreaga Europă. Programul Timişoara – Capitală Culturală, care se va desfăşura pe durata întregului an, însumând peste 1.000 de evenimente culturale, are o mare însemnătae nu doar pentru Capitala Banatului, ci pentru imaginea întregii Românii.
Ca atare, la deschiderea oficială au fost invitaţi, preşedintele României, Klaus Iohannis, toţi membrii Guvernului, zeci de ambasadori, reprezentanţi ai Comisiei Europene şi alte oficialităţi din România şi Europa. De altfel, pe 13 ianuarie, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că programul „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii” se va desfăşura sub Înaltul Patronaj al Președintelui României. Cu toate că invitaţia i-a fost reiterată de primarul Dominic Fritz, Iohannis nu a dat până acum un răspuns dacă va participa. De amintit că Timişoara este al doilea oraş din România care este Capitală Culturală Europeană, după Sibiu în 2007, atunci când primar al acestui fost burg german era Iohannis.
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…
Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…
La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…