Primăria Timişoara

Dominic Fritz a primit Mărul de Aur, pentru Timișoara

Timișoara deține, de vineri, trofeul Mărul de Aur, acordat de către Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism – FIJET, pentru activitatea depusă în promovarea proiectului Timișoara Capitală Europeană a Culturii.

Astfel, vineri, la Timișoara, Președintele Fijet, Tijani Haddad, aa oferit Trofeul „Mărul De Aur” primarului Dominic Fritz, ”în semn de recunoaștere a eforturilor municipalității, de promovare a Timișoarei ca destinație turistică, pe plan intern și internațional”.

”Este în primul rând un stimul să mergem mai de departe pe această cale și calea este să promovăm Timișoara cu tot cu istoria ei, cu valorile sale și cu potențialul său. Pentru că e e foarte important să ne facem vocea auzită și să ne facem imaginea văzută nu doar în România, ci peste tot în lume. Și această abordare de a lucra foarte mult pentru promovarea internațională a Timișoarei a fost recunoscută astăzi prin acest premiu. Nu este decât un simbol, dar ne este o încurajare, de fapt, să mergem mai departe pe acest drum. Vrem să poziționăm Timișoara ca un oraș european pe harta Europei și prin asta să contribuim și la promovarea României. Și în același timp vrem ca și românii să vină la Timișoara cu conștiință că nu o să găsească doar un oraș extraordinar din România, ci de fapt o să găsească un oraș cu adevărat european, care reprezintă valorile europene de secole”, a declarat primarul Dominc Fritz, după primirea trofeului.

Timișoara dobândește trofeul, alături de alte destinații din România premiate cu trofeul „Mărul de Aur”: Bucovina – 1975, Delta Dunării, Mărginimea Sibiului – 2009, Târgu Jiu – 2014 și Oradea – 2019. Considerat echivalentul premiului Oscar din cinematografie, „Mărul de Aur”, „Pomme d’Or” sau „Golden Apple” este acordat unei organizaţii, unui oraş sau unei personalităţi, în semn de recunoaştere a demersurilor pentru promovarea și dezvoltarea turismului.

Primele trofee au fost acordate de FIJET în anul 1971. Atunci au fost recompensate Sicilia, parcul de distracţii Efteling, cu reprezentări ale unor poveşti cu zâne, din Ţările de Jos şi Bokrijk, un complex de parcuri şi muzee, aflat lângă oraşul belgian Genk. Cele mai recente trofee „Mărul de Aur” au fost acordate de FIJET în toamna anului trecut, orașului Novi Sad (Serbia) și orașului Izmir (Turcia). Din 1971 și până în prezent, FIJET a conferit 69 de astfel de trofee, de mărimi și forme diferite.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Explozie la Becicherecu Mic. Un minor a ajuns la spital

Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…

2 ore ago

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

6 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

6 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

7 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

7 ore ago

Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună

Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să…

8 ore ago