colterm
O sută de milioane de lei vor fi virați către societatea Colterm, dacă, joi, Consiliul Local Timișoara va vota aprobarea transferului, în cadrul unei ședințe extraordinare. Propunerea a fost făcută însă de către 11 consilieri locali din opoziţie
Suma ar urma să fie acordată sub formă de avans din subvenții, banii urmând să fie folosiți pentru cumpărarea de certificate verzi în contul celor ”datorate” de către Colterm pentru activitatea depusă.
Primăria Timișoara a acceptat, în final, ideea susținerii achiziționării de către Colterm a certificatelor verzi, pentru acoperirea poluării produse pentru producerea energiei termice distribuite în oraș prin sistem de termoficare centralizat.
În acest scop, joi a fost convocată o ședință extraordinară a Consiliului Local Timișoara, cu un singur punct pe ordinea de zi: ”Proiect de hotărâre privind aprobarea achitării către Compania Locală de Termoficare Colterm S.A. a sumei de 100.000.000 lei cu titlul de „Avans subvenții diferență de preț și tarif la energia termică livrată populației” cu destinația achiziție certificate de gaze cu efect de seră(EUA) aferente anului 2022”.
Așadar, sumele necesare ar urma să fie plătite din banii pe care municipalitatea ar urma să îi vireze la Colterm ca și subvenție.
Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…
Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…
British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…
La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…
La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…
Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…