Ședința de guvern de joi a adus, în sfârșit, primul pas concret pentru ca deschiderea unui punct de trecere între România și Ungaria, la Triplex Confinium, între Beba Veche și Kubekhaza. Despre un acord similar și cu partea sârbă nu s-a discutat în cadrul Memoradumului aprobat de Executiv.
Memorandumul propune aprobarea derulării unor consultări preliminare informale, la nivel de experţi, cu autoritățile ungare, în vederea determinării eventualului amplasament al unui punct de trecere a frontierei, în zona localităților Beba Veche (România) – Kubekhaza (Ungaria), se spune în documentul aprobat joi.
”Deschiderea unui nou punct de trecere a frontierei dintre România și Ungaria va avea ca efect intensificarea schimburilor economice, culturale, educative, sportive, descurajarea traficului ilegal de orice fel, precum și un grad sporit de securitate a frontierelor”, conform documentului.
În vederea înființării punctului de trecere a frontierei este necesar să se încheie un acord bilateral pentru modificarea Acordului dintre Guvernul României și Guvernul Republicii Ungare privind aplicarea Convenției dintre România și Republica Ungară privind controlul traficului rutier și feroviar, semnată la Bucureşti la 27 aprilie 2004, semnat la București la 21 decembrie 2006.
Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…
Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…
Un centru de 70 de milioane de lei, din care jumătate din bani fonduri europene…
Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș a făcut public topul celor mai buni sportivi…
Faptele cu violență continuă în această iarnă în județul Timiș. De această dată o faptă…
Grupul spaniol Inditex, care deține brand-urile Zara și Stradivarius a decis închiderea magazinelor pe care…