Compania de Drumuri a semnat, vineri, primul din cele 4 contracte pentru elaborarea Studiilor de Fezabilitate necesare construcției drumului de mare viteză Filiași-Lugoj, în lungime de 230 km. Valoarea contractului, finanțat prin Programul Transporturi 2021-2027 este de 21,05 milioane de lei, fără TVA.
Contractul a fost adjudecat de Asocierea S.C. D P Consult S.A. – S.C. Explan S.R.L. – S.C. Geologic Site S.R.L. – SCA Teaha&Füzesi care a câștigat contractul pentru tronsonul Filiași-Drobeta Turnu Severin (70 km) trebuie să finalizeze Studiul de Fezabilitate în 18 luni.
Prin realizarea drumului de mare viteza Filiași – Lugoj urmărim mai multe obiective: asigurarea accesului la rețeaua TEN-T de baza și la rețeaua extinsă, prin construcția coridoarelor de legătură națională, asigurarea unei rețele de transport rutier sigure și operaționale, care să contribuie la reducerea numărului de accidente rutiere și a timpilor de călătorie, conectivitatea între #centrele #economice importante dintre Oltenia și Banat, îmbunătățirea condițiilor pentru #transportul de mărfuri, asigurarea spațiilor de parcare și de odihna pentru participanții la traficul rutier dar și a măsurilor de siguranță pentru transportatori, conform cerințelor UE, realizarea unui căi rutiere de mare viteză, la standarde europene, inclusiv prin dotarea cu sisteme inteligente de transport (ITS).
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…