Un număr de 91.246 de candidaţi au promovat sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat, informează, luni, Ministerul Educaţiei.
Rata de succes se menţine la peste 70% pe ansamblul tuturor promoţiilor, această situaţie înregistrându-se pentru al doilea an la rând în ultimii 11 ani (înainte de soluţionarea contestaţiilor).
„Au promovat 91.246 de candidaţi (87.226 de candidaţi din promoţia curentă, respectiv 4.020 din promoţiile anterioare) din totalul celor 125.352 de candidaţi prezenţi, rezultând o rată cumulată de promovare (înainte de contestaţii) de 72,8% (73,3% – 2022 şi 67,8% – 2021)”, afirmă sursa citată.
Pentru promoţia curentă, rata de promovare este 78,4% (în uşoară creştere faţă de sesiunea din anul anterior – 78,3%).
Potrivit Ministerului Educaţiei, 56 de candidaţi au încheiat probele scrise cu media 10.
În Timiş, au fost înscrişi 4266 de elevi, promoţia actuală, plus cea anterioară, procentul de promovabilitate fiind de 73,18%. Actuala generaţie a stat mai bine, cu un procentaj de aproape 80%, adică 79,85%. Promoţia anterioară a tras puţin media în jos, cu doar 32,75%.
Trei candidaţi din Timiş au luat 10 curat, doi fiind elevi la Moisil, iar unul la Iulia Haşdeu – Lugoj.
Două unităţi au avut un extraordinar procentaj de promovabilitate de 100%, Grigore Moisil şi Loga. Pe lista ruşinii, cu 0% notăm Liceul Tehnologic Petre Mitoi din Biled şi Liceul Teoretic Henri Coandă.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…