Primăria Timişoara

Dominic Fritz vede comunele periurbane ale Timișoarei integrate în mod natural în granițele administrative ale orașului

Integrarea localităților periurbane ale orașului, aflate în interiorul ”inelului 1”, în cadrul administrării municipiul, e ceva ceea ce trebuie să se întâmple, spune primarul Timișoarei, Dominc Fritz. Ideea nu e deloc una nouă, dar la precedenta încercare ce includere, pentru care insista primarul de atunci, Nicolae Robu, a fost primită cu un refuz local și chiar cu un scandal de către comunitățile locale vizate.

Acum, Fritz vorbind despre această situație spune că e ceva ceea ce trebuie să se întâmple oricum.

Zona metropolitană din jurul Timișoarei este, pentru oamenii care trăiesc aici, o realitate economică, socială, culturală, toată lumea vorbește despre Ikea, cu tot respectul pentru colegul meu de la Dumbrăvița, despre magazinul suedez se vorbește ca fiind din Timișoara, nu din Dumbrăvița. Acum se știe că aproape toți cei care stau la Giroc, de exemplu, își trimit copiii la școală la Timișoara. Este o singură realitate și realitatea administrativă este că trebuie făcut acest pas. Acum, în ce formă, în ce orizont de timp, este o discuție, și nu cred că acum peste noapte trebuie să desființăm toate aceste comune. Acum, eu  am făcut un pas, pentru că am stabilit o așa zisă zonă urbană funcțională, adică inelul 1 în jurul Timișoarei, și, în viitor, vom pregăti aplicarea la fonduri”, a declarat Fritz, în cadrul unei emisiuni, la postul local de televiziune Tele Europa Nova.

De asemenea, el a vorbit și despre un alt demers, cel referitor la ”orașul de 15 minute”. A spus că în jurul acestei noțiuni s-a creat o conspirație, dar că ideea înseamnă cu totul altceva.

Asta e o altă temă, a orașului de 15 minute. Este un fel de de teorie a conspirației, că se construiesc ziduri la 15 minute. Ideea este una foarte simplă: tu ca cetățean, să ajungi, pe jos sau pe bicicletă, la o farmacie, la un supermarket, la un bancomat, și așa mai departe”, a mai spus Fritz, în cadrul aceleiași emisiuni.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

7 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

7 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

7 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

8 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

8 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

9 ore ago