Social

Copil de 13 ani, victimă a unui incediu la Grabaţ

Pompierii au fost anunțați prin apel 112 despre producerea unui incendiu la o anexă în satul Grabaț.

A fost alertată Secția de Pompieri Sânnicolau Mare și s-au deplasat la locul evenimentului 8 subofițeri cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD. În sprijin au intervenit Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență ale comunelor Gottlob, Comloșu Mare și Lenauheim.

La sosirea echipajelor de intervenție la locul evenimentului s-a constatat că incendiul se manifesta la o anexă, pe o suprafață de aproximativ 30 mp.

Un minor în vârstă de 13 ani, care prezenta arsuri de gradul II la nivelul membrelor inferioare și unul superior, a fost preluat de o ambulanță SAJ și transportat la spital. O persoană adultă, de sex feminin, a fost evaluată la fața locului de către ambulanța SMURD, suferind atac de panică.

Pompierii au limitat extinderea incendiului la locuința învecinată și au stabilit că incendiul s-a produs, cel mai probabil, ca urmare a scurgerilor de lichide combustibile, în urma alimentării unei motocoase cu combustie internă, alimentarea facându-se când aceasta era în funcțiune.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Revedere după doar câteva zile cu Potaissa! De această dată miza este imensă: calificarea în semifinalele Cupei

Handbaliștii alb-violeți întâlnesc Potaissa Turda, în sferturile de finală ale Cupei României. Partida va avea…

4 minute ago

Lansare proiect ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE GRĂDINIȚĂ PP IN REGIM P+2E ÎN COMUNA MOȘNIȚA NOUĂ”

Comuna Moșnița Nouă anunță începerea proiectului ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE GRADINIȚĂ CU PROGRAM PRELUNGIT IN REGIM…

O oră ago

Sfidare totală. Curtea Constituțională amână pentru a cincea oară o decizie pe pensiile magistraților

Curtea Constituțională a decis, miercuri, să amâne încă o dată, pentru a cinea oară, decizia…

2 ore ago

Pe ce rute vor circula, din 1 martie, de la Timișoara noile garnituri de tren Alstom. Vor face 12 ore până la București

Călătorii timișoreni pe calea ferată vor avea parte, în premieră, de noile garnituri de tren…

2 ore ago

Tupeu. Prins la volan în zona pietonală din centrul Timişoarei cu permis auto fals

Polițiștii locali au depistat un bărbat din Ciacova conducând în zona pietonală din centrul Timișoarei…

2 ore ago

Echipele de robotică ale liceelor timișorene au avut un parcurs excelent la FIRST Tech Challenge

Echipele timișorene au avut parcursuri excelente în cadrul etapei regionale a FIRST Tech Challenge –…

2 ore ago